מה חשוב לדעת בנוגע להלוואות בלון?

הלוואות בלון

המונח "הלוואת בלון" הוא מונח שגור יחסית בעולם המימון הבנקאי ובחוץ בנקאי, ובעוד אנשים רבים מכירים את המושג הזה, רבים אינם יודעים בדיוק מה הוא מתאר – מהן הלוואות בלון, מהם היתרונות והחסרונות של הלוואות מסוג זה וכו'.

מהי בעצם הלוואות בלון ומה חשוב לדעת בנוגע לסוג הלוואות זה במידה ואנו מתעניינים בנטילת הלוואה?

הלוואה שמוחזרת במלואה בסיום התקופה

המאפיין המבחין העיקרי של הלוואות בלון, בניגוד להלוואות אחרות, נפוצות ומוכרות יותר, הוא כי הלוואת בלון היא הלוואה אשר מוחזרת במלואה בסיום תקופת ההלוואה (התקופה עליה מסכמים הלווה והמלווה). זאת בניגוד כמובן להלוואות "רגילות" בהן מוחזרת ההלוואה לאורך התקופה כולה, בדרך כלל בהחזרים חודשיים קבועים.

קיימים מספר סוגים של הלוואות בלון. לדוגמה – הלוואת בלון המוחזרת במלואה, הן הקרן והן הריבית, בסיום התקופה. סוג נוסף של הלוואות בלון הוא כזה בו הריבית מוחזרת באופן שוטף לאורך תקופת ההלוואה, ואילו הקרן (סכום ההלוואה עצמו, ללא הריבית) מוחזרת בסיום התקופה.

כפי שניתן להבין כבר, הלוואת בלון היא סוג של הלוואת גישור, ולעיתים אכן משתמשים בשם זה לתיאור סוג כזה של הלוואה – מדובר בהלוואה המשמשת לגשר בין תקופות שונות וידועות, תקופה אחת בה הלווה זקוק לכסף, ותקופה מאוחרת יותר בה הכסף יהיה ברשותו של הלווה. דוגמה למצב מסוג זה הוא רכישה של דירה לפני מכירתה של דירה קיימת – במקרים אלו ההלוואה תגשר בין נקודת הזמן בה רוכשים את הדירה החדשה, לבין הנקודה בה תימכר הדירה הישנה, ותכניס ללווה כסף.

 

למי מתאימה הלוואת בלון?

סוג זה של הלוואות מתאים בעיקר במצבים בהם אנו, הלווים, יודעים כי צפוי להיות ברשותנו סכום כסף בנקודת זמן עתידית מסוימת, כלומר – אנו יודעים כי יהיה לנו את הכסף להחזיר את ההלוואה בבת אחת. כמו בדוגמה שהובאה לעיל, כאשר אנו מוכרים נכס כלשהו אנו יכולים להעריך כי בנקודת זמן מסוימת יהיה בידינו את הממון הנדרש על מנת להחזיר את ההלוואה. פדיון עתידי של קופה או קרן השתלמות היא דוגמה נוספת למצב בו הלווה יכול לדעת כי בנקודת זמן עתידית כלשהי יהיה בידיו כסף על מנת להחזיר את ההלוואה במלואה.

 

הלוואה בריבית גבוהה יחסית אשר מתנפחת עם הזמן

הלוואות בלון מומלצות רק במקרים בהם לא קיימת אלטרנטיבה אחרת, ואתם יודעים כאמור כי הממון הנדרש לכם יהיה ברשותכם רק בעתיד, בנקודת זמן ידועה כלשהי.

מכיוון שמדובר בסוג של הלוואת גישור, הריבית על הלוואות בלון היא לרוב גבוהה יותר בכמה אחוזים מאשר הריבית על הלוואות "רגילות" וסטנדרטיות יותר, כמו הלוואה למשכנתא.

בנוסף, הלוואות בלון, כשמה כן היא, נוטה להתנפח עם הזמן. לאורך תקופת ההלוואה, במהלכה הלווים אינם נדרשים להחזירה, צוברת ההלוואה ריבית, הצמדה וכו', וכך בסיום התקופה מתקבל "פתאום" סכום הגבוה משמעותית מהסכום שקיבלנו כהלוואה. הבדל זה עשוי להיות גדול יחסית, במיוחד בניגוד להלוואות אחרות אשר היקפן מצטמצם מדי חודש עקב ההחזרים השוטפים.

 

מדוע בכל זאת אנשים נוטלים הלוואות בלון? ובכן, לעיתים מדובר בפתרון מתאים בדיוק למצב. כבר נתנו כדוגמה את המצב של רכישת דירה בטרם מכירת הדירה הישנה, וכדוגמה נוספת ניתן לתאר מצב בו אנו מעוניינים לבצע רכישה או לנסוע לטיול גדול בחו"ל, אין לנו כסף לממן זאת אך אנו יודעים כי בנקודת זמן מסוימת בעתיד צפויה להשתחרר לנו קרן בסכום מסוים. במצב זה הלוואת בלון עשויה להתאים בדיוק – נקבל עכשיו את הכסף לעשות מה שאנחנו מעוניינים לעשות איתו, ונחזיר כשהקרן שלנו תשתחרר.

 

ככלל, הלוואות בלון הן מכשיר מימון לגיטימי אשר פותר פעמים רבות בעיות ספציפיות. עם זאת, חשוב רק לזכור כי מדובר בהלוואה אשר מתנפחת וגדלה עם הזמן, על מנת שלא להיות מופתעים כאשר יום ההחזר מגיע…

 

לתיאום פגישת ייעוץ עם המומחה הפיננסי רותם זילברמן התקשרו:

052-3699478

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הלוואות לעסקים

גיוס אשראי

יועץ עסקי

פיתוח עסקי

ליווי פיננסי