החלום בהישג יד: המדריך המלא לקבלת מימון עסקי מהבנק

הלוואות

זה אף פעם לא פשוט: הרגע בו אדם המעוניין להקים עסק, או אפילו מנהל כבר עסק, צריך לפנות לסניף הבנק שלו במטרה לקבל פתרון פיננסי זה או אחר.

הבנק הישראלי הממוצע מערים לא מעט קשיים בדרך למתן הלוואה, להגדלת מסגרת האשראי או אפילו כשזה נוגע לצורך בקבלת הקלות שונות בחשבון הבנק. מה שחשוב להדגיש הוא שעם קצת מאמצים, ותוך שימוש באסטרטגיה נכונה, ניתן לשפר את ההתנהלות מול הבנק, כמו גם לגייס סכומי כסף נכבדים. איך בדיוק אתם, אנשי העסקים, תעשו את זה?

נקודת המוצא: כן רצוי להיעזר בבנקים

כצעד ראשון, יש לספק תשובה לשאלה שבוודאי עולה אצל כל אחד הזקוק לכספים בשיעור משמעותי: לאיזה גורם לפנות על מנת לקבל אותם? התמונה מורכבת על רקע מגוון האפשרויות שבוודאי עומד בתחום. ההמלצה המועילה ביותר היא להתחיל את החיפושים בסניף הבנק בו מנוהל החשבון. כאשר האחרון מעמיד קשיים, אפשר ולעיתים מומלץ לנסות בבנקים אחרים, אשר כדי למשוך לקוחות חדשים עשויים להציע תנאים משופרים.

ישנם פתרונות מימון אחרים שאפשר לשקול, אם כי חשוב לוודא ביחס אליהם שהם לגיטימיים בכל מאת האחוזים: שוק האפור לא בא בחשבון.

כניסה לנעלי מנהלי הסניף

החלטתם לנסות לפנות לבנקים? עליכם לקחת בחשבון מספר דברים. ראשית, כדי להתנהל כשורה מול מנהלי או פקידי הבנק, עליכם לנסות להיכנס ככל האפשר לראש שלהם ולראות את המקרה דרך הפריזמה שלהם. ככלל, הסיכויים לקבלת אשראי בישראל גדולים יותר אצל הבנקים הגדולים וה"חזקים", דוגמת בנק הפועלים או בנק לאומי. ביתר הבנקים אישור ההלוואה עלול להיות מורכב יותר.

ההבדל קיים לא רק ברמת המאקרו, אלא גם בין סניפים שונים של אותו בנק. אפשר בהחלט למצוא סניפים שמעניקים דגש ניכר יותר על מתן פתרונות למגזר העסקי, ובכלל זה מתן פתרונות אשראי. גם ה"אופי" והמדיניות של מנהל הסניף עשויים להיכנס לתוך המשוואה ולהשפיע עליה: חלק מהמנהלים פתוחים יותר מאשר אחרים, ומעדיפים להתבונן על התמורות העתידיות שהבנק שלהם יכול לקבל באמצעות עסק שמעוניין לקום.

מומלץ להעדיף מנהלי סניף ותיקים, עם סמכויות רחבות, בבנקים הגדולים יהיה להם אישור לתת אשראי עד לסכום של 3 מיליון ₪ ללא צורך באישור מעליהם (אצל רבים ממנהלי הסניפים התקרה תהיה כמיליון ₪ ובבנקים הקטנים אף פחות מכך) מה שיקצר את הבירוקרטיה הנדרשת עד לאישור ההלוואה ואף יגדיל לכך את הסיכויים. בכל מקרה, ניתן בהחלט לבדוק במספר סניפים ולהשוות בין התנאים שאנשי הבנק מציעים.

בחינת יכולת ההחזר

קבלת הלוואה עסקית היא בעלת השפעה כלכלית עצומה על העסק ואנשיו, השפעה שעולה ככל שסכומי הכסף הנדרשים גבוהים יותר. גם הבנק יודע את זה, ולכן דורש מכל בעל עסק שמבקש ממנו הלוואה להציג לו את התחזית הפיננסית שלו לגבי העתיד, תחזית שתשפיע על יכולות ההחזר הפוטנציאליות שלו.

כאשר מכינים לבנק את התכנית העסקית, מומלץ שהיא תהיה מפורטת ככל האפשר, אך גם פשוטה להבנה. אחד מכללי המפתח כאן הוא שהבנק מעוניין לוודא שהמשכורת שניתן למשוך מאותו עסק היא בגדר הסביר (לרוב, סביב כעשרת אלפים שקלים מינימום), וכן שהעודף שנותר אמור להספיק לבעל העסק להשיב את כספי ההלוואה.

טיפים חשובים אחרים בהתנהלות מול הבנק

כאשר פונים לאנשי הבנק בבקשה להלוואה, מעבירים את המפתחות לידיים שלהם. ועדיין, יש לא מעט דברים שאתם תוכלו לעשות על מנת להגדיל את הסיכויים לאישור הבקשה. ההמלצה הראשונה היא להיפגש עם מנהל הסניף, ולא עם פקידיו, כשבמידת האפשר רצוי לעשות זאת בליווי יועץ כלכלי – הדבר ייצור רושם מקצועי ורציני. לפגישה צריך להגיע מוכנים, עם אותה תכנית עסקית שהוזכרה מעלה. בדו השיח מול מנהל הבנק (יש שיכנו זאת "משא ומתן") צריך לשדר אמינות, ביטחון בהצלחת העסק ומימד לא מבוטל של אופטימיות.

הקפדה על כל אלה תשפר את נקודת הפתיחה שלכם, מול הבנק, בעשרות מונים.

 

לקבלת ייעוץ כלכלי פנו אלי בטלפון 03-9104422 או דרך האתר.