קבלת הלוואה לעסקים מהבנק: יש דבר כזה. אבל תצטרכו להשקיע

הלוואות לעסקים

המציאות מראה שהרבה מאד עסקים בישראל, בעיקר קטנים אבל גם גדולים, עשויים להידרש למימון מהבנק בשלב זה או אחר. עיקר הקשיים נוגעים לשלבים הראשונים של הקמת העסק, אם כי ייתכן שגם לאחריו יהיה צורך להיפגש עם מנהל הבנק במטרה לקבל הלוואה, לבקש הגדלה של מסגרת האשראי או ליהנות מזכויות פיננסיות נוספות. הבעיה היא שזה ממש לא פשוט, שעה שרבים מאנשי העסקים חוששים מהמפגש עם מנהל הבנק, שנתפס בעיניהם כמשימה מורכבת במיוחד.

החדשות הטובות הן שעם הקפדה על מספר דברים, הן במהלך הפגישה והן לפניה, ניתן בהחלט לשפר את נקודת הפתיחה בהתנהלות מול הבנק. בהיעדר אלטרנטיבות הולמות לפתרונות מימון – ובוודאי שמקורות מימון שאינם לגיטימיים צריכים לצאת מתוך המשוואה – כן חשוב להשקיע את המאמצים ולהתנהל מול הבנק. ואגב, זה ממש לא חייב להיות הבנק בו מתנהל החשבון של בעלי העסק, כאשר בחלק מהמקרים דווקא הבנקים המתחרים יציעו הצעות טובות יותר במטרה למשוך לקוחות חדשים. אז איך תעשו את זה נכון?

האתגר הראשון: ניתוח צרכי הבנק

את ההתנהלות לצורך קבלת ההלוואה חשוב מאד לבצע מול מנהל הבנק, ולא מול פקיד מטעמו: המטרה, כפי שנראה בהמשך, היא להסיר כמה שיותר מכשולים בירוקרטיים. ניתן ואף מומלץ לשלב בפגישה גורם בעל ידע נרחב בתחום הכלכלי, ובעיקר יועץ כלכלי מן השורה. מעבר לסיוע המקצועי של היועץ, בעל עסק שמגיע עם ייצוג שכזה נתפס בעיני הגורמים בבנק כמקצועי יותר, והיחס שהוא מקבל מקצועי יותר בהתאם.

במהלך ההתנהלות, חשוב לנסות ולראות את התמונה גם מנקודת מבטו של מנהל הבנק: להבין שקיימים הבדלים במדיניות בין בנקים גדולים לקטנים, למשל, כאשר אלה הגדולים נוטים להערים פחות קשיים בדרך לאישור ההלוואה. בנוסף, צריך לקחת בחשבון את המדיניות הספציפית של סניף הבנק, שעשוי לנקוט גישה שונה בתכלית ביחס להלוואות עסקיות: יש כאלה שמתבוננים על הלוואות כסיכון פיננסי, בעוד אחרים שפתח להתפתחות כלכלית חיובית של העסק, תרחיש רצוי גם מבחינתו של הבנק בו מנוהל חשבון העסק.

ההבדלים בין מנהלי הסניפים השונים צריכים להיכנס אף הם לתוך התמונה. ישנם מנהלים ותיקים, בעלי רשימת סמכויות ענפה: אלו הם המנהלים שמומלץ לכם להעדיף לצורך בקשת הלוואות. מנהלים "קטנים" יותר, הזקוקים לאישור מגורמים רמי דרג לביצוע כל פעולה, עלולים לסבך את הליך בקשת האשראי ואף להקטין את הסבירות לכך שהבקשה תאושר. במילים אחרות: מדיניות הסניף והמנהל תגדיר את רמת הבירוקרטיה שיש לעבור בדרך לאישור הבקשה, אם בכלל.

בחינת יכולת ההחזר

הסיכויים לאישור הלוואה בתנאים נוחים גדלים פלאים כאשר מגיעים מוכנים לפגישה עם מנהל הבנק. מומלץ מאד להכין תכנית עסקית מפורטת ככל האפשר, אשר מראה לבנק כיצד ניתן יהיה להחזיר לו את כספי ההלוואה: ההכנסות, ההוצאות, הרווחים, התחזיות לעתיד וכל פריט מידע שיכול לסייע. כך, לדוגמא, הבנקים מעוניינים לראות כמעט תמיד אם אתם יכולים לבצע משיכה של סכומים סבירים מהעסק, מתוך מטרה שמהעודף שנותר יהיה אפשר להשיב לבנק את ההלוואה. התכנית לא חייבת להיות מורכבת.

עצה חשובה נוספת: לכל אורך הפגישה, שדרו אמונה מלאה בעסק שלכם וביכולת שלו להצליח. התפארו בכל ההישגים החיוביים שלכם, הביעו אופטימיות והעבירו את המסר שהעסק שלכם הוא היציב ביותר שיש, או לכל הפחות יהיה כזה אם יקבל את הכספים שאתם זקוקים להם מהבנק. הקפדה על כל אלה תגדיל בצורה ניכרת את הסיכויים לאישור מהיר של הבקשה, אפילו בתנאים אופטימליים יותר ממה שקיוויתם לו.

 

לייעוץ כלכלי בנושא הלוואות לעסקים פנו אלי בטלפון 03-9104422 או דרך האתר בדף צור קשר.