אפשרויות הכנסת משקיעים תמורת הלוואות

הלוואות לעסקים


פתרונות מימון לעסקים קטנים: במה מומלץ לבחור?

אם אתם מנהלים עסק קטן, אתם בטח מכירים את זה: הצורך להיות עם האצבע על הדופק כל העת מבחינה כלכלית, הנסיונות לשפר את תזרים המזומנים שלכם והחיפוש המתמיד אחר פתרונות מימון אלה או אחרים.

הנקודה המרכזית היא שעל רקע מגוון אפיקי המימון המוצעים כיום, נדרש להשקיע מחשבה ראויה בבחירת הפתרון המתאים ביותר לצרכים הנקודתיים שלכם. אז מהן אסטרטגיות המימון המרכזיות המוצעות כיום? מהם המעלות והסיכונים של כל אחת? ואיך מבצעים את ההחלטות הטובות ביותר בשדה משחק זה?

הפתרונות הפיננסיים המרכזיים

מכנה משותף ללא מעט עסקים הוא היעדר הון עצמי מספיק לבעליהם, כמו גם גישה מוגבלת לאשראי הבנקאי. כאשר העסק מעוניין לקום, להתרחב או אפילו כדי להתמודד עם תקופות כלכליות קשות, בתנאים אלה, נדרשים פתרונות חיצוניים. אסטרטגיית המימון המרכזית בה בוחרים כיום בעלי העסקים הקטנים היא קבלת הלוואה, אשר ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים: האופציה הראשונה היא לקיחת הלוואות תמורת מניות (Equify), או במילים אחרות: הכנסתו של שותף עסקי חדש לתוך התמונה. הרציונל כאן הוא שתמורת הכסף של המשקיע מעניקים לו נתח מסוים מהצלחתו העתידית של העסק.

האופציה האחרת, העונה לשם הלועזי Debt, היא לקיחת ההלוואה תמורת חוב. זוהי הצורה הבסיסית של ההלוואה, כפי שאנחנו מכירים גם מהמגזר הפרטי: את הכסף שלוקחים צריך להשיב לגורם שהעניק אותו לאחר פרק זמן מסוים, כאשר למארג הכלכלי מתווספת בכל המקרים ריבית בשיעור מסוים.

קווי היסוד של הלוואות תמורת מניות

לכל אחת מההחלטות האלה השלכות כלכליות רבות, כאשר הן מגלמות בתוכן יתרונות מסוימים אך כוללות גם סיכונים. אם לוקחים את ההלוואות תמורת מניות, הרי שהן נראות מפתות מאד על הנייר. התחושה שמקבלים היא של קבלת כספים "בחינם", ללא הוצאות או ריביות. מכיוון שהמשקיע נכנס לעסק, גם דרגת הסיכון שלכם עשויה לרדת: זאת מכיוון שהסיכון מתחלק בין מספר גדול של גורמים. עם זאת, חשוב שלא להתייחס למשקיע כ"גורם סטטיסטי", אלא להשקיע מחשבה ראויה בבחירה שלו. משקיע/שותף עסקי בעל ניסיון וקשרים יכול להצעיד את העסק מספר צעדים קדימה. כמו כן, מומלץ להעדיף משקיעים אשר מכירים את תחום הפעילות של העסק, או אפילו כאלה שהקימו או ניהלו עסק בתחום או בסדר גודל דומה.

כמובן שבדומה להחלטות כלכליות אחרות, גם כאן חשוב לדעת מהם הגבולות. נדרש להגדיר היכן בדיוק יעמוד המשקיע, להגדיר מחיר מניה המתאים לצרכים שלכם ואף תנאים המגדירים את המעורבות של המשקיעים: אתם לא רוצים להכניס "שותף" שלא נמצא אתכם באותו ראש, וגם לא כזה שינגוס בכל רווחי העסק או יהיה מעורב יתר על המידה בניהולו. את התנאים הספציפיים רצוי להגדיר בהסכם כתוב, המתייחס גם לגובהם של תשלומי הדיבידנד ולמועד בו אלה יתקבלו. סעיף משמעותי נוסף שרצוי להתייחס אליו הוא סעיף היציאה של המשקיע, במידה ויהיה מעוניין בכך, כאשר שתי אופציות מקובלות הן המרת ההלוואה שהעניק להלוואה הניתנת תמורת חוב, או לחילופין מכירת החלק שלו במחיר מניה למשקיע אחר.

המאפיינים של הלוואות תמורת חוב

הבסיס להלוואה תמורת חוב פשוט אפילו יותר להבנה: כל שיש לעשות הוא לעמוד בהסדר שנקבע עם הגורם שהעניק את הכספים. מבחינה כלכלית אין כאן הפתעות, אם כי ברור שצריך לבדוק מהי הריבית המוצעת. זו אמנם מהווה הוצאה עסקית מוכרת, אך עדיין עלולה לייקר את מחיר ההלוואה. הלוואה תמורת חוב לא מאפשרת לגורם שמעניק את ההלוואה כל התערבות בעסק, בנקודת ההתחלה, אם כי במקרה שלא עומדים בהחזרים ההתערבות עלולה בהחלט להתבצע. כמכלול, הלוואה מהסוג הזה מתאימה לאנשים שסבורים שהם יכולים להתנהל היטב בשדה המשחק של העסק שלהם ללא עזרה חיצונית.

כדי להימנע מאי נעימות או מהחזר שקשה לעמוד בו, מומלץ לבצע מספר דברים. ניתן בהחלט להגדיר תקופה בת מספר חודשים, לפחות, אשר רק לאחריה יש להתחיל ולהשיב את כספי ההלוואה. אפשר לבצע הסדר הדרגתי של התשלומים, כלומר, החזר שעולה עם הזמן (בתקווה שיחד עם הכנסות העסק), או אפילו להציע למשקיע עירבון מסוים תמורת הכספים (יש בכך סיכון, כמובן). אופציה אחרת, המתאימה אף היא במצבים מסוימים, היא להגדיר שלפרק זמן מסוים מחזירים אך ורק את הריבית.

אז מה עושים?

בסופו של דבר, קשה להעניק תשובה חד משמעית לגבי הכדאיות של כל אחד מפתרונות המימון שהובאו כאן. הבחירה צריכה להתבצע רק לאחר שמכניסים פרמטרים מגוונים לתוך המשוואה, דוגמת אופיו של העסק הנתון, היקף הפעילות, התכניות הספציפיות של בעליו או אפילו האופי שלהם. ניתן ואף מומלץ להיעזר בשירותיו של יועץ כלכלי מן השורה, שיוכל "לתרגם" את הפרמטרים האלה לכדי החלטות נכונות עבור העסק שלכם, החלטות שיאפשרו התנהלות מיטבית הן בנקודת הזמן הנוכחית והן בעתיד.

 

לייעוץ פיננסי גם בנושא הלוואות, התקשרו אלי לטלפון 03-9104422 או צרו קשר דרך האתר.