האם כדאי להכניס שותף לעסק ובאיזה מחיר

ייעוץ כלכלי לעסקים

אני מקבל מספר פניות כל חודש מבעלי עסקים קטנים אשר שוקלים להכניס שותף לעסק.

קבלת החלטה על הכנסת שותף לעסק קטן, אינה פשוטה בעיקר כיוון שצריך לוותר על סמכויות וחופש פעולה אשר נעלמים כלא היו.

לא סתם אומרים שאם שותפים זה היה דבר כל כך טוב, אז אלוהים היה לוקח לו אחד.

מתי כדאי להכניס שותף ?

כששואלים אותי, אז אני בדרך כלל מחפש את הערך האסטרטגי של השותף,
לדוגמא: יכולת שיווק וקשרים טובים שאין לבעל העסק הקיים או הפוך – יכולת מקצועית טובה שאין לבעל העסק.

ברוב הפעמים אני מוצא שרוצים להכניס שותף כדי לפתור בעיית תזרים מזומנים או בגלל שמפחדים לקחת לבד הלוואה לפיתוח העסק.

רוב בעלי העסקים הקטנים לא מבינים שבעיית תזרים מזומנים נוצרת כתוצאה מבעיות ניהול וכסף יפתור אותה לטווח קצר בלבד. ממש כמו אצל בעלי העסקים שחיים על הקצה ומהלוואה להלוואה. אין תכנית פעולה מסודרת, אין יעדים ואין מדידה של תוצאות.

זה מאד חבל כיוון, שבמקרים רבים ברגע שרואים את התמונה הפיננסית האמיתית, נוצרת בהירות, ומגלים שיש לכם עסק בכלל לא רע ואפילו די טוב שפשוט עדיין לא מרוויחים ממנו את הכסף שאתם צריכים.

פעמים רבות, בכמה פעולות פשוטות,מימון קטן ותקופה של כמה חודשים אפשר להעיף את העסק קדימה ולהרוויח הרבה יותר. וביננו כשזה קורה, מי רוצה אתו שותף ברווחים.

אז כמה שווה העסק שלי ?

ככה וככה. תיקחו עשרה מעריכי שווי וכל אחד ייתן שווי אחר לעסק שלכם, מניסיון אני יכול להגיד לכם שככל שהעסק שלכם קטן יותר ויש תלות גדולה יותר בכם בעסק, אז מסוכן יותר לקנות מכם את העסק ולכן שווי העסק שלכם קטן. כך גם לגבי כניסה לשותפות אתכם.  עם זאת זה בהחלט אפשרי.

כשבאים להעריך את שווי העסק נתייחס בין היתר: לחובות הקיימים, לנכסים אם יש, למלאים, לרווח הקיים והכי חשוב לפוטנציאל הרווח העתידי על סמך בסיס הלקוחות והעסקאות שהעסק יודע לייצר.

מה צריך לבדוק לפני שנכנסים לשותפות ?

כמובן הדבר הכי חשוב זאת התאמה בסיסית בין השותפים והגדרה ברורה עד כמה שניתן של חלוקת הסמכויות ביניכם, כך הסיכוי למריבות וסכסוכים יורד משמעותית. ככל שייוותרו פחות דברים מעורפלים וללא תשובה ברורה כך יגדל הסיכוי לבניית שותפות מצליחה.

למה נמנעים מלדבר על הכול ?

בדרך כלל משאירים דברים פתוחים ולא מדברים על הכול מתוך פחד שאם ניגע בנושאים האלה נגלה אי הסכמות והעסקה תתפוצץ. אנחנו אומרים לעצמנו "עזוב עכשיו נדבר על זה אחר כך כשכבר נצליח". ואז עושים את הדבר הכי גרוע – מדחיקים.

הצרה היא שטבען של בעיות שהן צצות בסופו של דבר ודווקא בזמן הכי לא נוח.

רוצים לקבל החלטה מושכלת?

רוצים להבין באמת מה שווי העסק שלכם, מה אתם באמת מחפשים מהשותפות העתידית, מהן החוזקות האסטרטגיות שלכם כשותפים פוטנציאליים ואיך עליכם לנהל את תהליך יצירת השותפות בתבונה?

פגישה אחד על אחד איתי תעשה לכם סדר ותייצר בהירות.

לפרטים נוספים על פגישות הייעוץ אתי לחצו כאן