למה גם בעסק קיים כדאי לבנות תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית

במהלך השנים פגשתי בעלי עסקים רבים מאוד מכל הסוגים. אחד הדברים המשותפים לרובם היא ההנחה כי תכנית עסקית צריך להכין לעסק רק עם הקמתו. ובכן – טעות! תכנית עסקית או תכנית כלכלית נחוצה למעשה בכל עסק שהוא, ומומלץ ביותר להכין גם תוכנית עסקית לעסק קיים. אחד הדברים שלא מפסיק להפתיע אותי הוא מספר העסקים המתנהלים ללא כל תוכנית עסקית. מהי תוכנית עסקית, איך מתנהלים עסקים בלי תכנית עסקית, למה צריך אותה ומה יתרונותיה – על כל אלה במאמר שלפניכם.

  לשיחת ייעוץ עם רותם זילברמן

  מהי תוכנית עסקית ומה היא כוללת?

  תוכנית עסקית או תוכנית כלכלית, בין אם מדובר בתוכנית עסקית לעסקים קטנים ובין אם בתוכנית לחברות גדולות, היא מסמך הסוקר את כל ההיבטים המרכזיים של העסק ונכתב על ידי איש מקצוע כדוגמת יועץ כלכלי.

  תוכנית עסקית אמורה לסקור את הרקע של העסק, את הענף בו הוא פועל, את יעדיו, דרכי הפעולה שלו, הטכנולוגיות או השיטות שמאפיינות אותו, שוק היעד שלו ואפיקי השיווק וההגעה אליהם, הספקים שלו, הסיכונים והסיכויים בעסק, המעבר החזוי שלו לרווחיות ושיעור הרווח הצפוי, ההשקעות הנדרשות וכן הלאה. תוכניות עסקיות יכולות להשתנות בתכולתן בהתאם לצרכים ולמאפייני העסק, והיועץ הפיננסי שמכין את התוכנית עבורכם יידרש להתאים אותה עבורכם.

  איך מתנהל עסק בלי תוכנית עסקית

  המציאות העגומה היא שרוב העסקים עוסקים בהתנהלות השוטפת ואינם מצליחים להתפנות במטרה לחשוב קדימה ובוודאי שאינם בונים תוכניות קדימה לשנים הבאות. במהלך ההתנהלות השוטפת של העסק הם מעלים רעיונות ומנסים לממש חלק מהם. כפי שניתן לצפות, הניסיון לממש אותם אינו כולל מחשבה מסודרת בנוגע להשלכות שלהם, לחיוניות הוצאתם אל הפועל, למשמעויות מבחינת סדרי העדיפויות ולהוצאות הנלוות בזמן ובכסף. סוג התנהלות כזה גם מקשה מאד על קבלת ייעוץ פיננסי ולבצע הערכה מסודרת של הסיכונים והסיכויים שכלולים בכל אחד מן הרעיונות. זהו בדיוק המקום בו נדרש ייעוץ כלכלי. כאשר יועץ פיננסי מבצע ייעוץ פיננסי מסודר הוא מאפשר לבעל העסק לראות את התמונה הכוללת ולשלב בה את האפשרויות השונות, תוך שקלול משמעותן ומאזן הסיכוי \ סיכון שלהן.

  מתי צריך להכין תוכנית עסקית?

  קיימות נקודות מפתח שונות בחיי העסק בהן הכרחי להכין תוכנית עסקית. נקודות המפתח האלה הן הקמת העסק, מכירת העסק, גיוס משקיע, הכנסת שותף או בשינוי מרכיבים מהותיים בו, כגון שינוי שוקי יעד, שינוי מוצרים או שינוי מבני בחברה. מעבר לכך, תכנית עסקית מסודרת, המגובשת בעזרת ייעוץ כלכלי של יועץ כלכלי, מניבה לעסק יתרונות רבים באופן שוטף, אפילו אם הוא לא נמצא באחת מנקודות המפתח הללו.

   לשיחת ייעוץ עם רותם זילברמן

   יתרונות התוכנית העסקית

   להכנת תוכנית עסקית בעזרת ייעוץ כלכלי יתרונות רבים:

   1. ראשית, התוכנית העסקית, גם כאשר מדובר רק בתוכנית עסקית לעסק קטן, מסייעת לבעל העסק עצמו להבין לעומק את העסק שלו, את נקודות החוזק שלו ואת חולשותיו
   2. התוכנית יוצרת אמות מידה למטרות העסק ויעדיו. בזכותן ניתן למדוד וכאשר ניתן למדוד ניתן גם להגיע למסקנות איכותיות
   3. התכנית מסייעת בגיבוש תוכנית פעולה טקטית ואופרטיבית – כיצד צריך להתקדם, שלב אחר שלב, כדי להגשים את מטרות העסק
   4. התכנית העסקית היא "מפת הדרכים" של העסק ומהווה המצפן שמוליך אותו. היא מאפשרת לבעל העסק לחזור אליה בנקודות מפתח בקבלת ההחלטות ולקבל פרספקטיבה חשובה ביותר על ההחלטה הנידונה – האם היא תואמת את התכנית העסקית של העסק או לא? אם לא, מדוע לא? האם יש צורך לשנות את ההחלטה וכיצד?
   5. התכנית העסקית חשובה ביותר כאשר בעל העסק מסתייע ביועץ פיננסי ומבקש לגייס משקיעים לעסק. בזכות התוכנית העסקית יכולים המשקיעים לדעת בדיוק במה הם משקיעים ומקבלים רושם מוצק בדבר ניהולו המקצועי של העסק וסיכויי הצלחתו
   6. גיוס הכספים לעסק אינו חייב להיות גיוס ממשקיעים בלבד. גם מנהלי הבנק שיתבקשו להעניק אשראי או הלוואות לעסק יתרשמו מתוכנית עסקית מקצועית ויטו יותר לאשר אותה כאשר הם יתרשמו מסיכויי ההצלחה של העסק

   כפי שראינו, תכנית עסקית חיונית בנקודות רבות במהלך חיי העסק, ולא רק לפני פתיחת עסק חדש. היתרונות המובהקים שלה, עם זאת, מביאים תועלת רבה לכל עסק ובכל שלב. הם יבואו לידי ביטוי ברווחיות משופרת של העסק, ביכולת לנהל אותו, בקביעת סדרי עדיפויות נכונים, בקבלת החלטות טובה יותר ובמיצוי מלא של הפוטנציאל האמיתי של העסק.

   יש לכם שאלות נוספות לגבי תוכנית עסקית או ליווי פיננסי לעסק שלכם? פנו אלינו דרך האתר בדף יצירת קשר או בטלפון  03-9104422 או לנייד 054-2320077

    

   אולי יעניין אותך גם נושאים נוספים:

   ייעוץ עסקי

   גיוס אשראי

   ליווי פיננסי

   ניהול פיננסי