ניהול תזרים מזומנים

ניהול תזרים מזומנים

בכל עסק, בלי קשר לגודלו או לתחום הפעילות שלו, הניהול הכלכלי צריך להיות ללא דופי. שאיפת העל היא לתזרים מזומנים מיטבי, אשר מביא להכנסות גבוהות פי כמה ביחס להוצאות, או לכל הפחות ליצירת איזון ביניהם.

מה שחשוב להדגיש הוא שהגשמת המטרות האלה אינה בהכרח דבר פשוט, שעה שבעלי העסק מתמודדים עם לא מעט חסמים וקשיים המקשים עליהם לעשות זאת. אז איך עושים את זה? מדוע חשוב שתהיה בקרה בכל עת? ומי יכול לקחת את ההתנהלות הכלכלית שלכם מספר צעדים קדימה?

קווי היסוד של ניהול תזרים מזומנים לעסק

תזרים מזומנים, ברמה ההגדרה הבסיסית, הוא אופן זרימתם של המזומנים בעסק, בארגון על פי התאריכים השונים של הפעולות הכלכליות הנעשות בו. בפועל, אלו הם הסכומים שהתקבלו בעסק (תקבולים) ואשר שולמו על ידו (תשלומים), כאשר לצורך זה נכנסים לתמונה כל אמצעי התשלום.

בתנאים כאלה, ברור שניהול מיטבי של תזרים מזומנים יכול, פשוטו כמשמעו, לשפר את ההתנהלות של עסקים ולהפוך אותם לרווחיים פי כמה. הוא חיוני, במידה רבה, במקרה של עסקים קטנים ובינוניים, כאשר בכוחו להפוך אותם ל"גדולים" ביותר מאשר מובן אחד. זאת ועוד, כאשר יודעים כיצד לנהל את תזרים המזומנים מקבלים תמורות חיוביות שמסייעות לכל עסק, לרבות ניהול מלא של כל היבטיו, שליטה על הנעשה בו, וחשוב לא פחות – גם מידה לא מבוטלת של שקט נפשי.

אפשר ללמוד על החשיבות של ניהול תזרים מזומנים באמצעות דוגמא נפוצה: עסק המעניק אשראי ללקוחות, אשר התשלומים שהוא יקבל מהם יינתנו תוך מספר חודשים, נדרש למצוא דרך לשלם לעובדיו ולספקיו באופן חודשי. בתנאים אלה, סביר שייווצר פער, לעיתים משמעותי, בין התקבולים שנכנסו לחשבון הבנק של העסק לבין התשלומים שיצאו, פער שעלול להקשות עליו במידה ניכרת. בנוסף, הפער עלול להגביל את פעילות העסק, לגרום לכך שצ'קים שהוא מפיק יוחזרו ועוד. בכוחו של ניהול התזרים למצוא פתרונות שיסייעו לעסק במהלך חודשים אלה, כשבין דרכי הגישור על הפער ניתן למנות יצירת מסגרת אשראי נוספת בבנק, בקשת הלוואה מגורמים פיננסיים בנקאיים וחוץ בנקאיים שונים וכיוצא בזה.

הפעולות העומדות בבסיס הניהול

חשוב לא פחות להדגיש שהניהול הפיננסי המושכל של תזרים מזומנים יאפשר לבעלי העסק לקבל את כל הידע הדרוש להם לצורך התנהלות נכונה. כדי לקבל את הידע הזה, חשוב לבצע מספר פעולות: זה מתחיל עם מיפוי של כל הוצאות העסק הצפויות, לאורך זמן, ובכלל זה התשלומים השונים לספקים, עלות המוצרים במלאי העסק, המשכורות לעובדים ועוד. בהמשך לכך, הגם שתחום העסקים אינו מדע מדויק, חשוב לנסות להעריך את צפי ההכנסות מהלקוחות בתקופות שונות: ניתן לעשות זאת בהתבוננות על החודשים האחרונים, או לחילופין על חודשים מקבילים בשנים קודמות. באמצעות המיפוי ניתן ללמוד על מימדי הבעיה, אם בכלל קיימת, כמו גם על גודלו של ההון החוזר אותו נדרש להשלים. מבחינה טכנית, ניתן לבצע את המיפוי הזה באמצעות טבלה (למשל, בתוכנת Excel), או לחילופין תוך שימוש במערכות ממוחשבות לניהול תזרים מזומנים.

לאחר מכן, בהתאם לתוצאות המיפוי, נדרשים אנשי העסק ללמוד על האפשרויות הספציפיות העומדות מולם בגיוסו של ההון הנדרש. כאן, כל פתרונות המימון האפשריים, כפי שתוארו מעלה, יכולים בהחלט להיכנס לתוך התמונה. על כל פנים, ניתן בהחלט לשקול להיעזר בגורמים מקצועיים, בראשם יועצים פיננסיים, לצורך הניהול המיטבי של תזרים המזומנים לעסק.

 

לייעוץ כלכלי התקשרו אלי לטלפון 054-2320077 או באמצעות דף צור קשר באתר.

 

מאמרים שיכולים לעניין אותך:

טיפים לניהול תזרים מזומנים

הלוואות לעסקים

גיוס אשראי

יועץ עסקי

פיתוח עסקי