על הקושי שבניהול תזרים מזומנים – והדרך הנכונה לעשות זאת היטב

ניהול תזרים מזומנים

מחסור במזומנים הוא בעיה עימה נאלצים להתמודד כל העסקים, ובייחוד אלה אשר סדר הגודל שלהם קטן עד בינוני. כך, במקום לחשוב על התפתחות וצמיחה, עסקים רבים נמצאים בהישרדות כלכלית של ממש, כשהם נושקים לגבול המקסימלי של מסגרת האשראי שלהם – מה שמונע מהעסק לתפקד על פי צרכיו ומקטין את הסיכויים לפריצה שלו קדימה. מצב שכזה, אשר ניתן להגדיר כחוסר בתמהיל אשראי אידיאלי, עלול לאפיין כל עסק ובכל נקודת זמן.

ניהול תזרים מזומנים הוא אחת המשימות המורכבות ביותר עבור כל עסק, כאשר לא מעט גורמים עלולים לקשיים ולמכשולים – ולא, אין המדובר הוא רק על גורמים שבאחריותם הישירה של העסק ואנשיו. לכן, עוד לפני שבעלי העסק פונים לפתרונות של קבלת הלוואה או מנסים את מזלם בהגדלת מסגרת האשראי בבנק, מומלץ לנסות להיכנס לעובי הקורה ולראות מה שורש הבעיה.

חשיבות אבחון מדויק ומושכל

תזרים מזומנים של כל עסק יכול להעיד, בסופו של דבר: האם הוא אכן רווחי, או שמא לא? כדי ללמוד על כך חשוב לרכז את ההוצאות וההכנסות של העסק, בצורה מדויקת ככל האפשר. יש לכלול כמה שיותר נתונים: למשל, בעת ביצוע עסקה בתשלומים יש לפרט מה מספרם, מהו הסכום המתקבל או המשולם בכל חודש וכיוצא בזה. התזרים צריך לבצע אבחנה בין הנתונים המוחלטים, במידת הוודאות המלאה, לבין כאלה שיש לגביהם ספק מסוים.

המטרה בבחינה שכזו היא לנסות ולאתר מגמות, שיאפשרו לאנשי העסק להיות חכמים יותר לגבי ההווה שלו, ובעיקר העתיד שלו. אם המדובר הוא בבעיה חוזרת, ייתכן שמתחת לפני השטח דבר מה בהתנהלות העסק לוקה בחסר. לכן, במקום לפנות לפתרונות "בזק" דוגמת בקשת הלוואה שרק הופכת את התמונה למורכבת יותר, יש לנסות לפתור את שורש הבעיה. את התוצאות מומלץ לנתח באמצעות יועץ כלכלי, שיסייע הן באבחון הבעיות והן יספק כלים ומידע שיסייעו לעבור את החודשים הקשים ולשפר את מאזני העסק. ואגב, כדי להבין מהו מקור הבעיות של העסק, אם יש כאלה, אפשר להיעזר בקולגות, לקוחות או ספקים. אלה יוכלו לספק משוב, מנקודת המבט שלהם, על מה שמפריע להם בהתנהלות מול העסק.

נקודה חשובה נוספת: בבסיסו של כל ייעוץ כלכלי עומד הנושא של בניית אסטרטגיה עסקית, אשר חלק בלתי נפרד ממנה הוא הצבת יעדים שניתן בהחלט לעמוד בהם, בעתיד הקרוב והרחוק כאחד. את היעדים האלה יש לבחון בהמשך הדרך במטרה למצוא פערים שונים המתרחשים בפועל בין התכניות לבין המציאות. גם בצורה זו אפשר לעמוד על חסמים נקודתיים שמקשים על העסק לשפר את מאזניו.

אז איך מתחילים?

הקפדה על הפעולות שהובאו מעלה, בסיסיות ככל שייראו על הנייר, עשויה להשפיע על העסק לטובה במידה משמעותית. הן גם יאפשרו לזהות מראש משברים, עימם ניתן להתמודד בזמן אמת לפני שהמצב מחריף. מה שחשוב לא פחות הוא שבכוחם להביא לכך שאנשי העסק יבינו מהם השינויים שהם יכולים לבצע כדי שיוכלו לקבל מרווח נשימה כלכלי של ממש, כמו גם להקטין את הלחץ של תזרים המזומנים. ביצוע הבחינות יאפשר לדעת בצורה מושכלת, למשל, מהו הסכום הנדרש לצורך ההתנהלות התקינה של העסק במישור העסקי, המועדים בהם חשוב לקבל את התשלומים מהלקוחות וכיוצא בזה.

בכל מקרה ומקרה, אין ספק שהעסק לא יכול לוותר על ניהול תזרים מזומנים ועל בניית תכנית עסקית, אשר בלעדיהם המים של עולם העסקים הופכים לעמוקים פי כמה. כפי שנרמז מעלה, ניתן בהחלט לשקול שימוש בשירותיו של יועץ כלכלי, הן בצורה נקודתית והן לכל אורך הדרך. העלויות שבכך עשויות להיות בטלות בשישים אל מול היתרונות ששיפור מאזני העסק וההתנהלות שלו מגלמים בתוכם.

 

לייעוץ כלכלי התקשר/י אלי לטלפון 054-2320077 או צרו קשר דרך האתר