יועץ כלכלי לעסקים: כל מה שחשוב לדעת

ייעוץ כלכלי

בתור בעלי עסק, יש לכם שאיפה אחת: להתנהל בצורה מיטבית מבחינה כלכלית, מה שעשוי להגדיל את הרווחים שלכם בצורה משמעותית. הבעיה היא שהמים של התחום הפיננסי עמוקים במיוחד, כאשר לא פעם ישנו חשש מלהיכנס אליהם בכלל. הפתרון המתבקש בצורה ארוכה של מצבים הוא להיעזר באיש מקצוע שיכול לשפר אינספור היבטים בהתנהלותו של העסק. איש המקצוע הזה הוא יועץ כלכלי לעסקים.

קווים לדמותו של הייעוץ הכלכלי

ייעוץ כלכלי לעסקים הוא מונח רחב מאד, המאגד בתוכו מספר נושאים אשר להם מכנה משותף אחד: אלו הם נושאים שהמהות שלהם פיננסית, ולכן ההשפעה שלהם על העסק ובעליו היא עצומה. זה מתחיל עם בדיקה מדוקדקת של תזרים המזומנים של העסק, הנעשית על ידי היועץ במטרה למקסם את התזרים בצורה משמעותית. מטרת העל, ניחשתם נכון, היא להגדיל ככל האפשר את הרווחים ולצמצם את ההוצאות עד למינימום האפשרי. היועץ ילמד את כל מה שהוא צריך לדעת על העסק ועל ההתנהלות השוטפת שלו ויכוון את אנשיו לעבר הצעדים הכלכליים שביצועם צפוי לשפר את העסק מבחינה כלכלית.

חשוב להדגיש כי בכוחו של יועץ כלכלי מהשורה הראשונה "לעשות סדר" במספרים, אשר לא פעם אנשי העסק אינם מודעים אליהם כלל. בדרך זו יכולים אנשי העסק גם להציב יעדים כלכליים, אשר עמידה בהם תצעיד אותם קדימה. אם לוקחים דוגמא נפוצה, הרי שהייעוץ יכול לכלול בתוכו בחינה של כמות המוצרים החודשית שצריך העסק למכור על מנת להגיע לרווחיות. לאחר שיודעים זאת, ולאחר שמגדירים אלו משתנים עשויים להשפיע על המשוואה, אפשר לחשוב על פעילויות ספציפיות שיכולות להגשמת היעדים.

ייעוץ חד פעמי, או ליווי שוטף?

ייעוץ כלכלי לעסקים, מעצם העובדה שהוא ניתן על ידי בעלי מקצוע להם ידע ניכר והכשרות מתאימות, מצריך הוצאה פיננסית מסוימת מאנשי העסק. אבל, וזהו אבל גדול מאד, בחלק הארי של המקרים מתברר כי ההוצאה הזו בטלה בשישים אל מול התמורות הכלכליות שניתן לקבל משיפור היבט זה של התנהלות העסק, פועל יוצא של הייעוץ.

היועץ הפיננסי יכול להציע מספר מסלולי סיוע, אותם אפשר להתאים לצרכי העסק. זו יכולה להיות פגישת ייעוץ ראשונית וחד פעמית, בסכום של כמה מאות שקלים, אך גם ליווי שוטף יותר של היועץ למשך חודשים, או אפילו שנים. אופציה אחרת שמציעים חלק מהיועצים היא להירשם לסדנא, בה יועברו דגשים כלליים (ולעיתים גם נקודתיים) עבור מספר בעלי מקצוע. לכל מקרה ומקרה יש חוקים משלו, כאשר היועץ עשוי בהחלט להמליץ על מסגרת הסיוע האופטימלית ביותר עבור העסק הנתון.

הגודל כן קובע

כמובן שלצורך בחינת אפשרויות הייעוץ לא ניתן להוציא מהתמונה את גודלו של העסק, אולי הפרמטר החשוב ביותר. ייעוץ לעסקים קטנים או בינוניים צריך להיות שונה במהות שלו מאשר עסקים או ארגונים גדולים, ולו מכיוון שאין הרבה נקודות דמיון בין ההתנהלות הפיננסית של כל אחד מהם: בעסק גדול, למשל, מספר עובדים שונים עשויים לנהל את ההיבטים הכלכליים שלו (מנהלי חשבונות, חשבי שכר וכדומה), בעוד שבעסק קטן מי שעושה זאת לרוב הוא בעל העסק בעצמו. בעת הבחירה ביועץ, לכן, חשוב לוודא שהוא אכן מנוסה בסיוע לעסקים הפועלים בסדר גודל דומה, או אפילו בתחום מקצועי דומה.

המלצה: לפעול מוקדם

הסוגיה האחרונה שיש לתת עליה את הדעת היא שדומה שאין מועד מוקדם מדי לפנות לקבלת ייעוץ כלכלי, טעות של לא מעט בעלי עסקים היא המתנה עד אשר המצב הכלכלי שלהם הופך להיות בכי רע, למשל כשהם נתקלים במשבר פיננסי. בדרך זו ניתן אמנם לצאת מהבור הכלכלי, אך המשימה הופכת למורכבת יותר. המלצה מועילה היא להיות עם האצבע על הדופק בכל עת, מבחינה כלכלית, או אפילו לחשוב על ייעוץ בתקופות הרגועות יותר מבחינה כלכלית. בתחום הכלכלי, הרי, תמיד יש לאן לשאוף ואיך להשתפר.

 

לייעוץ כלכלי התקשרו לטלפון 03-9104422 או באמצעות האתר בדף צור קשר.