מנהל עסק קטן? כך תתנהל בצורה מיטבית מבחינה פיננסית

ייעוץ כלכלי

כל בעל עסק חייב לתת את הדעת על התנהלות הפיננסית שלו. השאיפה הברורה היא לניהול ראוי של תזרים מזומנים, שיאפשר מרווח נשימה כלכלי ושימנע פתרונות חירום לא אטרקטיביים שרק פוגעים בעסק בטווח הארוך. מה שחשוב להדגיש הוא שכאשר מקפידים על מספר דגשים ניתן להגשים את מטרת העל הזו ובכך להצעיד את העסק מספר צעדים קדימה.

נקודת המוצא: ההתנהלות הכלכלית בישראל אינה פשוטה

המציאות מראה כי אינספור גורמים במגזר העסקי בישראל, ובייחוד העסקים הקטנים, נאלצים להתמודדות עם התנהלות כלכלית מורכבת כמעט מדי יום. בחלק הארי של העסקים שסדר הגודל שלהם קטן עד בינוני אין מערך פיננסי ואין גורם שיקח על עצמו את המשימה – פשוט מכיוון שהעסקים לא יכולים להרשות לעצמם, מבחינה כלכלית, להעסיק בעל מקצוע שכזה. הדבר שונה מארגונים גדולים בהם פועלים בעלי מקצוע דוגמת מנהלי כספים, סמנכ"לי כספים, מנהלי חשבונות, חשבים ועוד, שמתמודדים יחדיו באופן ראוי גם עם אינספור נתונים פיננסיים.

בעסקים קטנים, כל הפעולות האלה נופלות על בעל העסק עצמו. הוא נתקל בבעיה בכניסה למים העמוקים של תחום מורכב, המצריכים ידע נרחב כדי שניתן יהיה לשחות בתוכם. ההתנהלות מול הגורמים השונים, בתנאים האלה, הופכת למורכבת. אם לוקחים בתור דוגמא מייצגת את הבנקים, הם מצפים שהגורם המתנהל מולם – כאמור, לרוב בעל העסק עצמו – ידבר בשפה שהם מבינים: לבנות תוכנית עסקים, להכין תזרים מזומנים, להגדיר תקציב וכיוצא בזה. היות ובעל העסק הממוצע לא יעשה זאת עקב חוסר זמן, ידע או רצון (זהו שדה משחק שלא "נעים" להיכנס אליו), הוא מוצא עצמו נתקל בקשיים בהתמודדות עם המערכת הבנקאית. מנגד, אלא שכן לוקחים את המושכות ומבצעים זאת, על כל המאמצים שבכך, יכולים להתנהל היטב מול המערכת הבנקאית, לקבל ממנה הרבה יותר ובתנאים טובים הרבה יותר.

תוכנית עבודה, ייעוץ כלכלי מקצועי ומה שביניהם

בעלי עסקים קטנים צריכים להגיע, בשלב זה או אחר, לתובנה שעליהם להיעזר בבעל מקצוע הבקיא בתחום על מנת שיסייע להם. בין אם המדובר הוא על הצורך ב"כיבוי שריפות" מקצועי, חוסר יכולת להתמודד עם ריבוי המשימות או אפילו הידיעה כי עם ייעוץ כלכלי וניהול פיננסי ראוי העסק היה משפר את מאזניו בצורה ניכרת, ברור כי השימוש בבעלי מקצוע יכול לסייע לעסק הקטן באינספור מובנים.

מילת המפתח, מהבחינה הזו, צריכה להיות "פיתוח עסקי". על העסק לבצע פעולות שיאפשרו לו להרוויח יותר ולממש את מלוא הפוטנציאל העסקי שלו, עם או בלי שימוש בפתרונות המימון – חלקם בעלי תנאים מצוינים – שיש כיום בשדה המשחק (הן פתרונות בנקאיים והן פתרונות חוץ בנקאיים). על העסק להרכיב לעצמו תוכנית עבודה, המתייחסת לכל מה שדורש התייחסות: אילו פעולות מבצע כל גורם בעסק? מי אחראי על כל סוגיה? אילו מועדי ביצוע יהיו נוחים עבור העסק? מהי עלות הפעולות השונות? מהם הרווחים האפשריים? וכיוצא בזה. הגדרת תוכנית שכזו תאפשר ביטחון מלא ביכולות העסק ואף תמנע מבעליו את החשש להשתמש בפתרונות המימון המוצעים עבורו: כיום, המציאות מראה כי אינספור בעלי עסקים פשוט פוחדים לקחת הלוואות, כאשר המדובר הוא על בעלי עסקים בכל סדר גודל ובכל תחום פעילות.

החשש הזה מגולם גם אל הבנקים, בצדק גמור מבחינתם, אשר לא ששים להעניק לבעלי העסקים את ההלוואות בתנאים האלה. בניית תוכנית עסקית, באמצעות איש מקצוע, תסייע להפיג חלק ניכר מהחששות האלה וכן תגדיל את הסיכויים לבחירה בתוכנית מימון אידיאלית, עם ריביות נמוכות ותנאים אטרקטיביים. אסור לשכוח שגם מבחינתם של הבנקים, ודאות וידע של אנשי העסק מה קורה בו, או מה עתיד לקרות, הם מצרך מבוקש. כאשר הכול מגובה במספרים, וכאשר מדברים "בנקאית", הבנק יתן ללקוחות שלו יותר, וכאמור – בתנאים מועדפים. ריבית בגובה 2-4% היא בהחלט בגדר אפשרות, גם עבור עסקים קטנים, אם כי חשוב להדגיש דבר אחד: יותר מתנאי ההלוואה עצמה חשוב להגדיר מה הולכים לעשות עם הכסף. את ההגדרה הזו ניתן לעשות באמצעות תוכנית פיתוח עסקי מוגדרת, אשר אנשי העסק עצמו מאמינים בה.