טיפים אפקטיביים לניהול תזרים מזומנים

תזרים מזומנים

אחד הצרכים הפיננסיים הבסיסיים והחשובים ביותר עבור כל עסק הוא ניהול נכון, זהיר ומחושב של תזרים המזומנים. הזרם השוטף של תקבולי העסק (ההכנסות) ושל ההוצאות השוטפות שלו צריך להיות מחושב מראש, על מנת שהעסק יוכל לתפקד בצורה חלקה, וחשוב מכך – להמשיך לצמוח ולהתפתח כל הזמן.

הבעיות המתעוררות כאשר תזרים המזומנים אינו מנוהל בצורה נכונה הן נפוצות ביותר במיוחד בעסקים קטנים ובינוניים, ועלולות להביא לדשדוש העסק ואי צמיחתו במקרה המתון, ולמשברים עמוקים ואפילו לקריסה של ממש במקרים חריפים יותר. על מנת להבטיח ניהול נכון וחכם של תזרים מזומנים, יכולים וצריכים מנהלי העסק לנקוט במספר צעדים מקדימים, ולעבוד בצורה מסוימת. להלן מספר טיפים עיקריים וחשובים, אשר יסייעו לכם לוודא כי אתם עושים את מה שצריך על מנת להבטיח ניהול נכון של תזרים המזומנים בעסק שלכם:

 

תכנית אסטרטגית ארוכת טווח – נתחיל בהכנה ועבודה על פי תכנית לטווח הארוך. אין מדובר כאן בפרק זמן מוגדר בדיוק. ניתן לבנות תכנית אסטרטגית לפעילות העסק (ולתכנן את תזרים המזומנים אשר ינבע מפעילות זו) לטווחי זמן שונים, רצוי החל ממספר חודשים עד לשנה הקרובה. תכנית זו צריכה לקחת בחשבון שינויים והתפתחויות צפויות במשק ובשווקים הרלבנטיים לעסק שלנו (וכיצד שינויים אלו צפויים להשפיע על פעילות העסק), תחרות קיימת וצפויה, התפתחות עתידית מתוכננת של העסק עצמו והשלכותיה על גובה ההוצאות וההכנסות הצפויות ועוד. כל מגמה שאנחנו יכולים לחזות במידה סבירה של וודאות יכולה להיכנס לתכנית, אשר תסייע לנו בעתיד להתמודד עם התפתחויות ומשברים ולנהל את התזרים בהתאם.

 

תמיד השאירו רזרבה של מזומנים – תמיד קחו טווח ביטחון מסוים, בדמות סכום מינימאלי של מזומנים הנשארים בקופת העסק (זה המקום להבהיר – הכוונה ב"מזומנים" אינה כמובן לכסף מזומן, אלא לכסף נזיל בחשבון הבנק של העסק…). קחו בחשבון כי גם מנהלים מצוינים ויסודיים אשר מתכננים בקפידה את תזרים העסק לעתיד אינם יכולים לצפות מראש את כל מה שהמציאות העסקית תביא עליהם. על מנת להיות מוכנים למקרים בלתי צפויים, כמו גם להזדמנויות עסקיות מפתיעות אשר יכולות לסייע ולקדם את העסק, כדאי שתמיד תהיה רזרבה מסוימת בקופת העסק. עסק אשר "חי על הקצה" ונשאר ללא מזומנים עודפים כלל עלול לשלם על כך ביוקר במקרה של בעיות בלתי צפויות. במקרה כזה, פתרון הבעיות עלול לעלות ביוקר (דוגמת הלוואה מיידית בריבית גבוהה, חריגה ממסגרת האשראי, פספוס הזדמנות עסקית טובה וכד'

 

ליווי צמוד של יועץ פיננסי – במיוחד בשנים הראשונות לפעילות העסק, אך במקרים רבים גם לאחר מכן, מומלץ לקבל ליווי של יועץ פיננסי מנוסה אשר כבר סייע לנהל לא מעט תזרימי מזומנים במגוון עסקים. אין חכם כבעל ניסיון, ובמיוחד עבור מנהלי עסק חדש אשר עסוקים במיליון ואחד עניינים שונים בחודשים הראשונים לפעילות העסק, מומלץ שיהיה מישהו מקצועי שישים עין על תזרים המזומנים באופן שוטף, יוכל להתריע בפני בעיות צפויות בזמן על מנת לנטרל אותן ויסייע לבנות ולתכנן את התזרים באופן טוב. סיוע מסוג זה יקר מפז עבור עסק הנמצא בתהליך צמיחה והתרחבות, ויכול בפועל לעשות את ההבדל בין הצלחה ושגשוג לבין דשדוש וכישלון.

 

בחנו את עצמכם – על מנת לבחון האם אתם שולטים בעניינים נסו לבחון את עצמכם. למשל, נסו לשבת ולפרט במדויק את תזרים המזומנים הצפוי לעסק במהלך ששת החודשים הקרובים. הכוונה היא בדיוק לתקבולים הצפויים, להוצאות הצפויות ולמועדים המדויקים של כל אלו. טווח זה, של חצי שנה, נחשב בקרב עסקים רבים כטווח זמן סביר ואף אידיאלי עבורו יש לצפות במדויק (יחסית) את תזרים המזומנים. מנהלים אשר יודעים לפרט ברמת דיוק גבוהה יחסית את התזרים הצפוי לעסק במהלך החודשים הקרובים ישדרו אמינות בפני גורמים חיצוניים רלבנטיים דוגמת בנקים וגופי מימון שונים, לקוחות ומשקיעים פוטנציאליים וכד'. לכן, כדאי לבחון את עצמכם מדי פעם, ולוודא כי אתם "בעניינים" בכל הנוגע לתזרים, לפחות למהלך החודשים הקרובים.

 

עדכון שוטף ויומיומי – אחת הדרישות הבסיסיות של ניהול אפקטיבי של תזרים המזומנים היא דיוק ורישום מפורט ועדכני. על מנת שתוכלו תמיד לדעת בדיוק מה קורה ולא תופתעו, כדאי שתהיה לכם גישה למערכת הנהלת חשבונות מפורטת ומעודכנת. בתור מנהלי העסק, אינכם בהכרח חייבים להזין בכל יום את כל הנתונים הרלבנטיים, אך הקפידו שזה נעשה על בסיס שוטף. אין תחליף למערכת מעודכנת ומסודרת אשר תוכל להציג לכם תמונה מספרית מפורטת של נתוני העסק בכל רגע נתון.

 

שימוש בתוכנות לניהול תזרים מזומנים – קיימות תוכנות רבות ושונות המיועדות לניהול תזרים מזומנים עסקי. לכל אחת מאפיינים מעט שונים, נקודות בהן היא מצטיינת או נופלת מתוכנות אחרות. על פי רוב, נרצה לעבוד עם תוכנה בעלת ממשק משתמש אינטואיטיבי ונוח ואפשרות להתאמה למאפיינים הייחודיים של העסק שלנו. זוהי נקודה בה מומלץ להיוועץ ביועץ הכלכלי עימו אתם עובדים, אשר יוכל להמליץ לכם על תוכנה טובה אשר תתאים ספציפית לצרכים שלכם.

 

הימנעו מפער מהותי באשראי – נסו להימנע מפער משמעותי בין האשראי שאתם מעניקים ללקוחות שלכם, לבין זה שאתם מקבלים מהספקים עימם אתם עובדים על בסיס שוטף. זה אינו כלל ברזל אלא יותר כלל אצבע, אשר שמירה עליו תסייע לכם להימנע מפערים גדולים בתזרים, עליהם תצטרכו לפצות בדרכים אחרות.

 

שמרו על מידה של שמרנות וזהירות בתחזיות שלכם – כאשר אתם מבצעים תחזיות לעתיד על פיהן אתם צופים את תזרים המזומנים הצפוי לעסק, הישארו בצד השמרני והזהיר. הדבר נכון בעיקר בנוגע לפיתוח צפוי של העסק לתחומים/שווקים חדשים, ושאר נקודות כאלו בהן רמת אי הוודאות גבוהה יחסית. שמירה על הערכות זהירות ושמרניות תמנע מכם מליפול לבורות בלתי צפויים, ותספק לכם מרחב פעולה גדול יחסית במקרה בו התחזיות עולות יפה או אף מפתיעות מעט לטובה. תמיד עדיף להיות זהירים קצת יותר מדי מאשר מעט מדי…

 

תזרים אינו זהה לדפי הבנק אך צריך להתאים להם – דאגו תמיד לוודא כי תזרים המזומנים שלכם בגין הפעולות שכבר קרו מתאים לדפי הבנק וכי אין חריגה בין השניים. עם זאת, חשוב מאוד להיזהר שלא לזהות ביניהם – את תזרים המזומנים איננו מנהלים דרך דפי הבנק. תחת זאת, אנו רק משתמשים בהם על מנת לוודא שוב (כסוג של מנגנון ווידוא נוסף) שהתזרים אכן מתאים למתרחש בפועל בחשבון. חשוב להבין כי תזרים המזומנים מתנהל ברמה היומיומית, באמצעות מערכת מעודכנת. דפי הבנק מייצגים לרוב תקופות ארוכות יותר והם אינם מכילים בצורה מסודרת את כל הנתונים הנחוצים על מנת לנהל את התזרים באופן מדויק ושוטף.

 

החזיקו כמה פתרונות אשראי בשרוול – במקביל לניהול מפורט ומתוכנן של תזרים המזומנים אשר יוריד למינימום את הסיכוי של העסק להיקלע למצוקות מזומנים בלתי צפויות, תמיד היו מוכנים גם ליום בו יקרה משהו מאוד מפתיע ולא צפוי. זה לא חייב להיות דווקא מאורע שלילי, זו יכולה למשל להיות הזדמנות פז בלתי צפויה אשר מצריכה סכום גדול של מזומנים במקום. בכל מקרה, הן עבור הזדמנויות בלתי צפויות והן עבור מכות ובעיות בלתי צפויות, כדאי שיהיו לכם בשרוול כמה פתרונות נוספים לאשראי זמין ומידי. אלו הם פתרונות בהם תשתמשו רק במקרים חריגים באמת, וכדאי להיות מודעים להם מראש על מנת שלא להיתפס בלתי מוכנים. פתרונות אלו עשויים לכלול מסגרות אשראי חוץ בנקאיות, הלוואות ספקים, עסקות פקטורינג, הלוואות גישור ועוד. חשוב שיהיו לכם כמה פתרונות כאלו מוכנים בצד למקרים בלתי צפויים במיוחד.

 

לסיכום, קשה להפריז בחשיבותו של ניהול נכון ומחושב ביותר של תזרים המזומנים של העסק. מדובר ללא ספק באחד האלמנטים הבסיסיים והחשובים ביותר בכל עסק, מכל תחום, קטן, בינוני או גדול. על מנת להבטיח כי אתם עושים כל מה שצריך על מנת לנהל את תזרים המזומנים של העסק שלכם בצורה נבונה תכננו קדימה ברמת פירוט גבוהה כמה שיותר, אל תחששו לשכור את שירותיו של יועץ פיננסי המתמחה גם בניהול תזרים מזומנים והקפידו כי בעסק שלכם פועלת מערכת הנהלת חשבונות יסודית וקפדנית אשר מתעדכנת בצורה שוטפת על בסיס יומיומי.

עשו את כל זאת והקדישו לנושא התזרים את תשומת הלב אליה הוא ראוי, ותבטיחו לעסק שלכם את הסיכויים הטובים ביותר לצמיחה, התרחבות ושגשוג.


 

רוצים להמשיך לעשות פיתוח עסקי כהלכה?
הכל מתחיל בפגישה אישית עם רו"ח רותם זילברמן.
לפרטים נוספים התקשרו: 052-3699478.