ניהול פיננסי לעסקים: מה זה? ולמה זה כה חשוב?

ניהול פיננסי לעסקים

אתם מעיינים במאזני העסק שלכם, רחוקים מלהיות מרוצים. ברור לכם דבר אחד: העסק מתנהל בצורה שוטפת, אמנם, אך יש הרבה מאד נקודות לשיפור, בעיקר מבחינה כלכלית. הבעיה היא שלא נולדתם מנהלי כספים, וגם לא עשיתם בכך תואר אקדמי, כך שאין לכם מושג היכן להתחיל את השיפור. החדשות הטובות הן שבאמצעות ניהול פיננסי, המוצע על ידי מומחים מהשורה הראשונה בתחום, ניתן לכבות שריפות כלכליות, להחלים מבחינה כלכלית, להתפתח מבחינה עסקית, ובעיקר – להתחיל להתנהל כמו עסקים גדולים.

אז מה זה בכלל ניהול פיננסי?

יש הסבורים כי ניהול פיננסי מסתכם בפעולה בסיסית אחת: ללכת לבנק בו מתנהל החשבון של בעל העסק, להתווכח איתו על הריביות או לבקש הלוואות. הגם שצעדים שכאלה עשויים להיות חלק ממכלול הפעולות המרכיבות את הניהול הפיננסי של עסק, במצבים מסוימים, ברור שהתמונה לא מסתכמת בהם. ממש לא.

זה הרגע בו נדרש להיכנס לעובי הקורה ולבחון מספר פעולות המהוות חלק מהשירותים הניתנים על ידי יועץ פיננסי. זה מתחיל עם נושאים הנוגעים להקמת העסק, כמו גם בניית התקציב שלו – סוגיה כלכלית מהמעלה הראשונה. הייעוץ ניתן גם כאשר העסק מתנהל באופן שוטף, כאשר היועץ בוחן את הרווחיות של כל מוצר או שירות שמספק העסק, או אפילו מבצע הערכת שווי מקצועית שלו. היועץ מסייע לעסק לבנות תזרים מזומנים ואוסף עבור בעלי העסק נתונים פיננסיים, המקבלים חשיבות מכרעת אף הם: המידע הזה מאפשר לראות האם קיים פער בין ציפיות העסק ("הרצוי") לבין המצב שלו בפועל ("המצוי"). כמו בכל תחום אחר, פער בין הרצוי למצוי צריך להעלות שאלות על הסיבות לכך, כמו גם להביא למחשבה על דרכי פתרון. גם כאן, ניחשתם נכון, היועץ הפיננסי הוא זה שיכול וצריך לקחת את המושכות. אז נכון שייעוץ פיננסי הוא הרבה יותר מורכב וחשוב ממה שחשבתם?

לשיחת ייעוץ עם רותם זילברמן

היתרונות המרכזיים של ניהול פיננסי (והמקרה של עסקים קטנים)

בשלב הזה, ייתכן שכבר עלתה אצלכם שאלה חשובה במיוחד: האם ניתן לעשות את הפעולות הכלכליות האלה לבד? ובכן, התשובה הפשוטה היא שמדובר בדבר מורכב מאד. המציאות מראה כי ניהול פיננסי של כל עסק, באשר הוא, אינו דבר של מה בכך. במקרה של עסקים קטנים, דומה כי התמונה מורכבת עוד יותר: זאת מכיוון שבעל העסק – שפעמים רבות מהווה ה"עובד" היחידי או אחד היחידים – לא אוהב לרוב להתעסק בנושאים פיננסיים ולא יודע כיצד לקבל את ההחלטות הכלכליות, ששוות הרבה מאד כסף. גם ההתעסקות המרובה בהיבטים הפיננסיים השונים, בהיעדר אותו ידע, מצריכה זמן ומאמצים רבים. ולא צריך להיות איש עסקים מדופלם כדי לדעת שזמן, בעת הנוכחית, שווה הרבה מאד כסף.

בעסק אשר סדר הגודל שלו בינוני עד גדול, חשוב להדגיש, התמונה נוטה להיות שונה. בעסקים מסוג זה יש, אמנם, מספר רב יותר של פעולות המרכיבות את המשוואה של ניהול פיננסי, ולכן המשימה נראית, במבט ראשון, מורכבת יותר. ועדיין, הנקודה המרכזית היא שלעסקים גדולים יהיו, פעמים רבות, אנשי מקצוע בתוך העסק עצמו שיכולים לטפל בחלק מהנושאים הפיננסיים, אם לא בכולם. בין השאר, מדובר על סמנכ"לי כספים, מנהלי כספים, חשבים ומנהלי חשבונות, כל אחד מהם מבצע פעולות שונות בתכלית – מה שמקטין במידה ניכרת את הסבירות שדבר מה פיננסי ייפול לו אל בין כיסאות העסק. ייעוץ פיננסי עשוי להינתן גם עבור עסקים בסדר גודל כזה, כמובן, אך המציאות מראה כי הביקוש לו גבוה במיוחד בקרב העסקים הקטנים יותר.

למידע נוסף אודות ייעוץ כלכלי לחץ כאן