קרן חדשה למימון עסקים בינוניים: האם זהו המפתח לצמיחת המשק?

הלוואות לעסקים בינוניים

המציאות הכלכלית הנוכחית מאופיינת בריביות נמוכות עד אפסיות, מה שיוצר מיצג של נזילות. ספרו את זה לעסקים בסדר גודל קטן או בינוני. כאשר הם זקוקים לפתרונות מימון מגורמים בנקאיים או חוץ בנקאיים, כפי שקורה לא מעט, הם נתקלים בקשיים.

הבנק לא שש להעניק להם מימון, וגם אם כן – מדובר במימון חלקי ומוגבל, עם ריבית לא אטרקטיבית. לעומתם, עסקים גדולים וחברות ציבוריות מקבלים הלוואות בפשטות יחסית ובתנאים נוחים פי כמה.

משרד הכלכלה ומשרד האוצר הבינו את הבעייתיות שבמצב ופרסמו בשנה שעברה מרכז שתכליתו ברורה: להקים שתי קרנות שיספקו פתרונות מימון לחברות ולעסקים בסדר גודל בינוני, במחזור פעילות שמתחיל מ-10 מיליון ש"ח ומגיע עד 130 מיליון ש"ח. המכרז הגדיר אפשרות להשקעה בכל תחום פעילות, למעט התחום הפיננסי ותחום הנדל"ן.

תוצאות המרכז והתחייבות המנצחים

14 גופים ניגשו למכרז, כשבסוף השנה שעברה התבשרנו שהחברות "פנינסולה – קרן השקעות לצמיחה לעסקים בינוניים" ו"קוגיטו קפיטל" הן שזכו בו. הזוכים התחייבו להעביר 1.5% לפחות מכלל ההתחייבויות של השקעה בקרן, שתנוהל על מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר אורי פז, מנכ"ל בנק הפועלים בעבר צבי זיו, מייסד פנינסולה מיכה אבני והמשנה למנכ"ל פנינסולה אייל ליאור. עד כה, גייסה הקרן כ-370 מיליון ש"ח, כאשר הצפי הוא לסכום העומד על כ-450 מיליון ש"ח, אשר רבע ממנו יועבר לקרן על ידי המדינה.

בראיון לעיתון "כלכליסט" הם הסבירו על הקרן ומטרותיה. לדברי אבני, הם באים ליצור "אפיק מימון והשקעה חדש עבור שוק הביניים", מענה שקיים מעבר לים כבר תקופה ארוכה אך חדש בישראל – בה, על פי פז, "בעיה לאומית מערכתית" מהבחינה הזו. לדברי אבני, יש אלפי עסקים בסדר גודל בינוני שמתקשים לקבל פתרונות מימון יעילים לטווח ארוך. יש לציין כי הקרן לא מיועדת עבור עסקים בעיתות משבר, אלא כאלה שרוצים לצמוח ולגדול אך מגלים קושי בגיוס האשראי דרך הבנקים או גופים פיננסיים אחרים.

באשר לתפקיד הקרן לעומת הבנקים, ציינו השלושה כי יש בעייתיות בפתרונות הניתנים על ידי הבנקים עבור היזמים. הבנקים יכולים לספק פתרונות בכל הנוגע להון החוזר אך פחות לתוכניות כלכליות שהטווח שלהן או בינוני או ארוך. הבנקים לא יכולים כיום לנתח תוכניות עסקיות מורכבות, כשגם טווח ההלוואה הוא קצר יחסית: עד ארבע או חמש שנים בדרך כלל, כאשר הדרישות של מרבית העסקים הן להלוואה ארוכה יותר. הצפי היה שהבנקים ימשיכו במדיניות הזו, ולו מכיוון שניכר שפעילות מקיפה יותר ומתן מענה רחב יותר תהיה לא משתלמת עבורם כלכלית.

הקרן, בשיתוף עם המדינה (מזרימה רבע מהיקפה של הקרן), אמורה לספק לעסקים פתרונות מוצלחים פי כמה מהמצב הנוכחי ולאפשר להם אשראי גמיש וארוך טווח בהתאם לתוכניתם העסקית. כל אלה באים להחליף את מדיניות הבטחונות של הבנק, הכללים הנוקשים וחוסר הגמישות שלהם. המטרה של הקרן, כפי שמגדיר פז, היא להיות שחקן מרכזי, לצד הבנקים, אך לא בהכרח להתחרות בהם: ה"מוצר" שמספקת הקרן נמצא איפשהו באמצע בין האשראי הבנקאי לבין ההון הכספי. הרצון כאן הוא ליצור שירות אישי יותר, ללא החסמים שיש בבנקים ובמנגנון בירוקרטי פשוט פי כמה. התשתיות של הקרן הן ברובן תשתיות חברת "פנינסולה".

תשואות, ריביות ומה שביניהן

מטרת על נוספת של הקרן היא לאפשר את צמיחת הגופים במשק הישראלי, מה שמהווה חדשות טובות עבור כולן: צמיחת עסקים תביא מטבע הדברים לעוד מקומות עבודה. בכל מקרה, זוכי המכרז טוענים כי הקרן מביאה כבר עכשיו להתעניינות בקרב עסקים, כשעד כה הם נפגשו עם כמה עשרות עסקים. מבחינה כלכלית, הקרן אמורה להעניק אשראי בשיעור גדול יותר מאשר היה עד כה: הקרן גובה ריבית בדומה לבנקים ולוקחת לעצמה אחוז קטן, הנע בין 1% ל-3%, מצמיחת העסק. על רקע הציפיות של ראשי הקרן לתשואה צפויה של כ-10% מההשקעה בה, לאחר הניכוי של דמי הניהול (1.8% כולל מע"מ בחמש השנים הראשונות, ובשבע השנים הבאות 1.4%), זה בהחלט עשוי להיות כדאי.

ימים יגידו האם מדובר כאן על תחילתה של מהפכה, כפי שמסביר זיו, אך בכל מקרה הכניסה לתחום שהיה עד כה בשליטת הבנקים, ברמת המונופול, צפויה לשנות את חוקי המשחק בזירה הכלכלית בישראל בצורה ניכרת. הצפי הוא שהשינויים יהיו דרסטיים גם על רקע ההתפתחויות הטכנולוגיות, כולל אלה שמאפיינות את הגופים הפיננסיים עצמם.