בקרוב – קרנות חדשות להשקעה בעסקים בינוניים

הלוואות

בעלי עסק, ובייחוד אלה שסדר הגודל שלהם מוגדר קטן עד בינוני, מכירים את זה: הקושי התמידי לנהל תזרים מזומנים, ההוצאות הגבוהות והצורך להשקיע הרבה מאד מאמצים כדי להישאר עם הראש מעל המים.

המצב בישראל אינו הופך לפשוט יותר משנה לשנה, גם אם יש מספר שינויים שדווקא יכולים לספק תקווה ללא מעט עסקים. ממשלת ישראל שמה לה למטרה, בשנים האחרונות, לפעול בדרכים שונות למען אוכלוסיית העסקים הזו, שמעסיקה כחמישית מהעובדים המרכיבים את המגזר העסקי בישראל. נתונים חשובים אחרים מצביעים על כך שהעסקים הבינוניים תופסים נפח של כ-15% מהשוק ביחס למחזור הכספים הכולל.

לאחרונה התבשרנו על יוזמה מעניינת מאד של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה והתעשייה, יחד עם אגף התקציבים של משרד האוצר. המדובר הוא על מכרז להקמתן של קרנות הון צמיחה לעסקים, במסגרתו נבחרו קוגיטו קפיטל ופנינסולה–קרן צמיחה לעסקים בינוניים לקחת על עצמן את המשימה של הקמת קרנות אלה. היקף ההשקעות הכולל של הקרנות עומד על כמיליארד ש"ח.

מאפייני המימון הפיננסי

קוגיטו קפיטל ופנינסולה היו חלק מארבע עשרה חברות שהתחרו ביניהן בשלב המוקדם של המכרז. הן התמודדות למעשה על הזכות להעניק פתרונות מימון ארוכי טווח לעסקים, הזקוקים לסיוע פיננסי דוגמת זה כמו אוויר לנשימה. את הסיוע במסגרת הקרנות יכולים לקבל עסקים בסדר גודל בינוני, אשר מחזורם השנתי נע בין עשרה למאה מיליון ש"ח: ההערכות הן שבשוק האשראי של מדינת ישראל יש לא פחות מכ-3,500 עסקים העונים על ההגדרה הזו.

הקרן מגדירה שמדינת ישראל תשקיע בכל אחת מהקרנות האלה סכום העולה על מאה מילון ש"ח, כשגודל הקרן צפוי לעמוד בסוף הדרך על 300-450 מיליון ש"ח. ההתערבות של המדינה היא תולדה של מחקרים שערכה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מחקרים שהצביעו על כך שהסיוע הממשלתי בהקמתן של קרנות השקעה בהון עצמי היא הפתרון היעיל ביותר לצרכי מימון עסקים. סיבה מרכזית לכך היא שיפור התשואה עבור המשקיעים, כאשר חלק מהסיכון הקיים בתהליך עובר מהם למדינה.

סעיף מרכזי אחר בתכנית מתייחס להתחייבויות של מדינת ישראל, באמצעות הגופים הרלוונטיים לתחום. נקבע כי ההתחייבות של הממשלה היא השקעה של סכום שמגיע עד לרבע מגובה התחייבויות ההשקעה הכוללות. המדינה צפויה להשתתף בהפסדים האפשריים של הקרן, ולצד זה תתעדף את שותפי הקרן במעמד חלוקת הרווחים ממנה.

אז האם אפשר להיות מעודדים?

הבשורה הזו נחשבת למשמעותית עבור העסקים הבינוניים בישראל עקב מספר סיבות. ראשית, היצע פתרונות האשראי עבורם בנקודת הזמן הנוכחית מצומצם באופן יחסי, כאשר כ-80% מהם פונים לבנקים לקבלת פתרונות מימון, שמטבע הדברים נוטים שלא להיות אטרקטיביים במיוחד. בהמשך לכך, ההשקעה של גופים אחרים בשדה המשחק הפיננסי בעסקים הבינוניים היא מינימלית, למרות שהעסקים היו בוודאי מעוניינים בסיוע מהסוג הזה.

הקרנות הנוכחיות אמורות להפוך את התמונה עבור העסקים לפשוטה הרבה יותר. הם יכולים לקבל הלוואות ארוכות טווח, לפרק זמן של חמש עד עשר שנים, כאשר מדיניות הבטחונות צפויה להיות גמישה באופן יחסי. הציפיה של הגורמים שמאחורי התכנית היא שיחד עם הגדלת אופציות המימון עבור העסקים תורחב גם הפעילות שלהם, מה שיביא לפיתוחם של מוצרים חדשים, ועקב כך גם להשקעות כלכליות נוספות בעסקים.

למידע נוסף עבור הלוואות לעסקים לחץ/י כאן