נמאס לך לטבוע בהלוואות לעסק? הנה הדרך הפשוטה והמהירה לצאת מהלופ

הלוואות לעסקים

"אם העסק מצליח, איך יכול להיות ששוב אני צריך עוד הלוואה?"

את השאלה הזו אני שומע המון מבעלי עסקים.

ואת השאלה  הזו מלווה תסכול גדול, כי הרבה פעמים לא רואים את הדרך החוצה מהמצב הזה.

התחושה של בעל העסק, היא שזה פשוט לא יגמר, ושלעולם לא יגיע הרגע שהוא באמת יוכל לחסוך כסף, ולקצור את הפירות של העבודה הקשה שלו.

לתסכול הזה מתלווה גם לחץ מאוד גדול מהסביבה, בין אם זה בא מרואה החשבון,

או מהבנק, או אפילו מבן או בת הזוג שגם הם מתוסכלים מהמצב.

מה שיוצא זה שאתה כבעל עסק חי במתח תמידי, לא באמת נהנה מהעסק שלך,

עסוק בלכבות שרפות ולסגור חורים, ואת האור בקצה המנהרה הזו,

אתה לא מצליח לראות.

 

למה זה קורה?

 

בעלי עסקים לא רואים את כל התמונה.

יש להם המון דברים לטפל בהם, ויש המון פעולות לעשות בעסק, הם למעשה עסוקים בלנהל את הבעיה ולשרוד, במקום להבין מה המקור שלה ולפתור אותה.

הפוקוס שלהם הולך להתמודדות עם תזרים המזומנים, אבל מה שהם לא מבינים, זה שתזרים המזומנים הוא לא מקור הבעיה. הוא רק תוצר לוואי של בעיות אחרות.

הם חושבים שהם יודעים מה באמת קורה להם בעסק, אבל עד כמה שבעל העסק חש את העסק שלו, הרבה פעמים הוא לא לוקח בחשבון שיש דברים שהוא לא רואה, ואלה הדברים הקריטיים שמשפיעים על תזרים המזומנים בסופו של דבר.

 

מה בעלי עסקים מפספסים בעסק שלהם?

 

הם לא רואים איפה אפשר להרוויח יותר.

הם לא רואים איפה אפשר לחסוך.

הם לא רואים איך נכון לפתח את העסק שלהם.

איך לגדול נכון.

מה רווחי להם יותר.

מה רווחי להם פחות.

הם לא רואים אילו פעולות שהם עושים הן יעילות ומקדמות,

ואלו פעולות מעכבות ומבזבזות את הזמן.

הם אפילו לא רואים, כמה הם באמת מרוויחים.

 

כשלוקחים הלוואה מתוך לחץ, מבלי לראות את כל הדברים האלה, ומבלי לעשות תכנון שמבוסס על הנתונים האלה, ההלוואה מכסה לנו את החור באופן זמני, ונותנת לנו שקט תעשייתי ותחושה שיש לנו חמצן לכאורה, אבל מהר מאוד אנחנו מגלים שהחור למעשה לא באמת נסגר, הוא רק עבר למקום אחר.

אמחיש את זה דרך דוגמא –

נניח שאתה מרוויח 30 אלף שקלים בחודש, והעלויות של הבית יחד עם החזרי ההלוואות הם 40 אלף שקלים בחודש. נניח שבמצב הזה לקחת הלוואה שאתה מחזיר עליה כל חודש 10 אלפים שקלים, ועוד 5 חודשים ההלוואה הזו אמורה להסתיים. האמת היא שההלוואה הזו לא תסתיים, כי יש לך גירעון חודשי. אתה אמנם תפרע את ההלוואה הזו, אבל אז תגלה שנפתח חור בדיוק בסכום הזה במקום אחר – אם זה דרך זה שהגדלת מסגרת, או דרך חוב שנוצר לספקים וכו'.

 

וככה החור עובר ממקום למקום וכל כמה זמן הבלון הזה מתנפח. החובות גדלים, הלחץ התזרימי גדל, ובעל העסק נאלץ לקחת עוד הלוואה, ועוד הלוואה, וככל שהלחץ גדל, וההלוואות נערמות, הבנקים חוששים ממנו יותר ומקצרים את טווח פירעון ההלוואות, הם מתחילים לתת לו הלוואות שהוא לא יכול לעמוד בהן – הלוואות גישור לכמה חודשים שצריך להחזיר את כל הסכום בבת אחת, או הלוואות קצרות טווח לשנה עם החזרים חודשיים גבוהים מאד.

זה יכול אפילו להביא למצב כל כך נואש ומתסכל שאנשים עלולים להתפתות לעשות את הטעות הכי גדולה ולחצות קו אדום – לקחת הלוואות חוץ בנקאיות מגורמים בעייתיים.

 

איך יוצאים מזה?

 

האם זה אומר שהלוואות זה דבר רע?

ממש לא. הלוואות זה כלי. וצריך לדעת להשתמש בכלי הזה נכון –

אם נשתמש בו מנקודת מבט של צמיחה, הכלי הזה יכול להיות כלי שעוזר לנו למנף את עצמנו ולפתח את העסק, אבל אם נשתמש בו מנקודת מבט של כיבוי שרפות והישרדות, זה יכול להיות כלי שעלול לקבור את העסק שלנו.

 

אני הולך לתת כאן עכשיו שני צעדים הכרחיים שצריך לנקוט בהם בעסק, על מנת שאפשר יהיה לקחת הלוואה שבאמצעותה נוכל למנף את עצמנו ולא להגדיל את הבור.

 

הצעד הראשון הוא איסוף נתונים –

האמת היא שזה מלחיץ לקחת הלוואות, והרבה בעלי עסקים מרגישים לא בסדר שהם בכלל עושים את זה. כדי להוריד את תחושת ה"לא בסדר" הזו ולמוסס חלק מהפחד, מה שצריך לעשות זה לקבל בהירות על מה שיש היום בעסק. ומה זה אומר – להבין כמה העסק באמת מרוויח, כמה לקוחות יש, איזה סוגי לקוחות יש, איזה סוגי מוצרים יש, על אילו מוצרים העסק מרוויח יותר, על אילו פחות, והכי חשוב – מאיזה לקוחות אני מרוויח מאיזה לא ומאיפה הלקוחות מגיעים. איסוף הנתונים הוא קריטי. הוא ממחיש לנו איפה אנחנו עומדים. אם נדע מה יש לנו היום, תוך כדי איסוף נתונים שיטתי ומקצועי, נבין הרבה יותר טוב מה המהלכים שצריך לעשות כדי להגדיל את כמות העסקאות הטובה לנו, ונוכל למנף את ההלוואה לצורך הפיתוח בעסק, מה שיאפשר לנו להמשיך ולהגדיל את הרווחים.

 

חשוב להדגיש שרק בדרך הזו, של איסוף שיטתי ויסודי של הנתונים הקריטיים, בעל העסק יכול באמת לדעת מה יש היום בעסק. זה משקף את התמונה מול העיניים, ואחרי שיקוף כזה כמעט ואין התלבטויות מה נכון לעשות בעסק.

 

הצעד השני הוא בעצם תוצר לוואי של הצעד הראשון, והוא בחירת דרכי הפעולה – אחרי שקיבלתי מצג של כל הנתונים הקריטיים אני יכול לבנות תכנית פעולה. כשאני יודע מאיזה לקוחות אני מרוויח אני יכול לתכנן איך להביא עוד לקוחות כאלה, אני מבין מי צריך לטפל בלקוחות האלה, ואם אני צריך להכשיר עוד עובדים. אני מבין מה אני צריך להמשיך לעשות בעסק, ומה אני צריך להעביר למישהו אחר. וכד'.

 

כשבונים את תכנית העבודה זה הזמן לענות על 5 שאלות מרכזיות שהן הבסיס לכל תכנית עבודה והן מה שיאפשר להביא תוצאות מצוינות.

השאלות הן: מי עושה? מה עושה? מתי עושה? כמה זה עולה לי? מה יצא לי מזה?
למעשה, הרעיון הוא לבנות כל תהליך בעסק על פי השאלות האלו, ואחר כך לשבת על זה, ולבדוק אילו תוצאות זה הביא, ולמה זה הצליח או לא הצליח.

בצורה הזו הולכים צעד צעד, עובדים נכון ומנטרלים סיכונים, ע"י יצירת תכנית מקצועית שנבדקת שלב אחרי שלב, ומאפשרת לנו לבחור את דרכי הפעולה שבאמת נכונות לעסק שלנו, ובאמת יביאו להתקדמות שלו.

לקחת הלוואה של 500 אלף שקלים לשנה ולסכם עם עצמנו שנעשה את המקסימום זו לא תכנית. זה לא ניהול נכון. ללכת צעד צעד, עם תכנית אמתית ולבחון תוצאות, זו הדרך הנכונה.

 

כשתעבדו ככה בעסק שלכם, אתם תראו כמה כסף אתם באמת צריכים לגייס ובכמה החזרים חודשיים אתם באמת יכולים לעמוד. לא תיקחו הלוואות רק כדי לכבות את השריפה ולעבור את בעיית משבר המזומנים הקרוב, אלא תוכלו לפתור את בעיית תזרים המזומנים אחת ולתמיד, להריץ את העסק קדימה, ולהרוויח יותר כסף.

זו הנוסחה לעסק בריא שמתפתח נכון, ולבעל עסק רגוע.

 

אם אתה רוצה לגייס כסף לעסק שלך בצורה מסודרת, עם תכנית פעולה נכונה ומבוססת, כך שתוכל לצאת מהלופ של ההלוואות והמינוסים, ולהתנהל מתוך רוגע ושקט נפשי, אתה מוזמן לפגישת ייעוץ איתי.

אשמח לעזור לך לעלות על דרך המלך.

 

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

שלך,

רותם.