העסק מרוויח אבל המינוס רק הולך וגדל? זה מה שיוציא אותך ממנו ב-5 צעדים פשוטים

ליווי פיננסי

הרבה פעמים בעלי עסקים מגיעים אליי בתסכול מאוד גדול. הם אומרים לי:

"רותם, הולך לי טוב, העסק בגדילה, הדו"חות מראים שיש רווח,

אבל אני לא מצליח לצאת מהמינוס. להפך. אני רק מתחפר במינוס יותר ויותר."

 

המצב הזה מאוד מלחיץ ומתסכל בעלי עסקים ואפשר להבין למה.

מה שקורה בנוסף, זה שהלחץ גורם לבעלי העסקים האלה לפעול מתוך הישרדות, ולקחת החלטות לא נכונות לעסק.

מכאן נוצר כדור שלג שרק מגביר את המתח והתסכול, שמתחילים לחלחל גם לזוגיות ולמערכות היחסים עם הילדים, עד שזה ממש עלול לפגוע באיכות החיים היום יומית ובחיי המשפחה בבית.

 

הסיבה שזה קורה היא כי רוב בעלי העסקים במצבים האלה, עושים פעולות של כיבוי שריפות:

 

הם לוקחים הלוואות לא נכונות רק אחרי שכבר התחייבו ואכלו את הכסף, ואז הם משתמשים בהלוואה כפתרון רגעי לסתימת החור, אבל לא נשאר להם כלום לפיתוח של העסק והגדלת רווחים.

 

הם מצמצמים הוצאות – מפטרים עובדים, מקזזים סחורה ותקציבי פרסום במקום להשקיע יותר ולהגדיל את ההכנסות. הם פונים להישרדות ופוגעים בעסק שהם בנו במאמץ רב, ומונעים מעצמם ומהעסק שלהם לגדול ולהרוויח יותר.

 

איך יוצאים מהלופ הזה ומאפשרים לעצמנו לגדול בעסק וגם לשחרר את התזרים?

 

אני רוצה לתת לך מספר צעדים שהם מאוד פשוטים, וגם מאוד משמעותיים לעסק שלך, ואני מבטיח שאם תפעל לפי הצעדים האלה בצורה רצינית ויסודית, גם אתה תוכל לעלות על דרך המלך בעסק שלך:

 

1. לקבל בהירות על מה שיש היום – הצעד הראשון והבסיסי ביותר שאני עושה עם הלקוחות שלי, הוא לקבל תמונה בהירה על כל התהליכים שקורים בעסק מבחינה פיננסית היום.

מה זה אומר? 

להבין כמה מרוויחים או מפסידים כמו שהעסק היום, להבין איזה מוצרים יש ומה הרווח עליהם, להבין מה ההוצאות הקבועות של העסק, כמה הלוואות מחזירים בכל חודש, להבין מאיפה מגיעים לקוחות, איזה סוגי לקוחות יש וכמה מגיעים כל חודש, וכו' וכו'. ממש לדעת מה קורה בכל פינה בעסק על מנת שנבין איפה אנחנו עומדים, ונדע מה כדאי לחזק ומה לשנות.

החדשות הטובות הן שמהניסיון שלי הבהירות תמיד מביאה רוגע, כי היא יוצרת תחושה של שליטה ושגם אם המצב לא טוב כמו שקיווינו, עדיין יש מה לעשות כדי לצאת ממנו. זה ממלא אותנו אנרגיה ואמונה, ומאפשר לנו לקבל את ההחלטות הנכונות למען העסק.

2. ליצור מנגנון בקרה – הצעד השני והחשוב הוא לאסוף את הנתונים הקריטיים בעסק (כמו: כמה לידים מגיעים, איזה סוגי לקוחות יש לנו, כמה עסקאות נסגרו, מה טיב העסקאות וכד'), וליצור מנגנון בקרה שימדוד ויעקוב אחר הנתונים האלה באופן קבוע. הבעיה שחוזרת על עצמה היא שרוב בעלי העסקים מודדים את מצב העסק רק על פי היתרה בבנק, מה שנותן להם מצג מאוד לא מדויק שלא כולל בתוכו המון נתונים שצריך לקחת בחשבון.

תראו, כולנו עושים תוכניות לעסק, ותוכניות זה נחמד, אבל המציאות היא לא תמיד כמו התוכניות שלנו. מה ששומר עלינו ומדייק אותנו זו הבקרה. לפעמים דברים באמת לא הולכים כמו שרצינו ואנחנו לא רואים את זה. צריך להבין מה עובד בעסק, ומה לא עובד בעסק, ולמה. הבקרה מאפשרת לנו לראות האם אנחנו בדרך שאנחנו רוצים, ונותנת לנו את האוויר לשרוד גם אם אנחנו לא זזים בקצב שרצינו. ואם אנחנו לא, בזכות הבקרה אנחנו יודעים אם צריך לתקן תהליך בעסק או לעצור אותו מיד.

3. להגדיל תקציב פרסום – בניגוד למה שרוב בעלי העסקים חושבים והנטייה ההישרדותית לצמצם הוצאות במצב הזה, הצעד הנוסף שצריך לעשות הוא דווקא להגדיל את הנתיבים שמהם אנחנו מביאים עוד לקוחות. זאת כמובן עם בקרה – נניח ופייסבוק מביא לקוחות ב-2000 שקל, לבדוק מה קורה בתקציב של 5000, 7000 או 10000, ולראות אם זה משתלם לנו.

4. להביא עוד עובדים שהעסק צריך – גם כאן, כמו בסעיף הקודם המחשבה הרווחת היא שקודם שצריך להרוויח יותר, ואז להביא עובד, אבל האמת היא שבהרבה מצבים כדאי קודם להביא את העובד ואז זה יאפשר לעשות יותר פעולות בעסק ולהגדיל את הרווחים. זאת כמובן בהתחשב שבדקנו מה אנחנו רוצים לעשות, כמה זה אמור לעלות, ומה אמור לצאת לנו מזה. העניין הוא לתכנן כמו שצריך ותמיד להיות עם בקרה.

5. לגדול עם הדימום – לגייס את הכסף שהעסק באמת צריך. הרבה פעמים בעלי עסקים מגייסים כסף לעסק אבל בגלל פחד לגייס סכום גדול, הם לא לוקחים בחשבון את כל מה שהעסק צריך כרגע. כשמגייסים כסף, חשוב לקחת בחשבון גם את המימון שצריך להשקיע בפיתוח (גיוס עובדים ופרסום), וגם לתת לעצמנו את האפשרות להתנהל בלי בעיות תזרים מזומנים ולממן את המינוס החודשי. כמובן שגם כאן חשובה הבקרה וחשוב להבין כמה זה עולה לנו.

למשל – אשראי של חצי מיליון עולה לנו 2500 שקל בחודש, אבל אם הרווח שהחצי מיליון האלה יכולים להביא לנו הוא יותר מ-2500 שקל לחודש – זה שווה לנו.

אני יודע מניסיוני עם מאות בעלי עסקים שעבדתי איתם, שמי שיעשה את הצעדים האלה בעסק שלו בצורה מסודרת, מעמיקה ועקבית, יראה תוצאות ושינוי משמעותי מאוד תוך זמן קצר.

 

הדבר הראשון שיקרה הוא שתוכל להירגע.

 

ברגע שתרגע, יכולת קבלת ההחלטות שלך תשתפר פלאים, וככה תקבל את ההחלטות הנכונות. תוכל לוותר על דברים לא רלוונטיים מבלי תחושת החמצה ומבלי הביקורת הפנימית הלא פוסקת. סוף סוף תהנה מהדרך שלך בעסק, עם ביטחון שאין לך היום. הרוגע יאפשר לך לעשות מה שבאמת טוב לך ולעסק שלך, ולא מה שהסביבה אומרת או לפעול מתוך לחץ.

 

הדבר השני שיקרה, הוא שתהיה לך יותר ודאות. במקום כל הניחושים והיריות באוויר –

"אולי זה? ואולי זה?", תדע לבחור מה הצעדים הנכונים לעסק שלך כדי להביא את הסיכוי הטוב ביותר להצלחה.

 

דבר נוסף שיקרה, הוא שתגיע לרווח שהעסק שלך יכול לייצר לך, הרבה יותר מהר.

תחשוב על זה – אם מקדימים בשנה רווח של 20,000 שקל בחודש,

זה נותן לך 240,000 שקל. שווה, לא?

 

ועוד דבר, לא פחות חשוב, סוף סוף תוכל להרגיש בטוח מול הבנק – מערכת הבנק עובדת בעיקר על אמון. ברגע שיש תמונה בהירה ונתונים ודאיים מול העיניים, אפשר לשקף אותם לבנק, ולתת לו רוגע. זה מגדיל את הסיכוי לקבל את מה שאתה צריך, ומאפשר לך לישון הרבה יותר טוב בלילה.

 

רוצה לצאת מהמינוס, להגדיל את הרווחים ולהביא את העסק שלך בדיוק לאן שאתה חולם?

אתה מוזמן לסדנא חינמית שלי, שבה תקבל את הכלים המדויקים

איך לעשות את זה בדרך הנכונה.

 

לפרטים נוספים והרשמה לסדנא לחץ כאן

 

 

שלך,

רותם.