דגשים חשובים לגיוס אשראי לעסק

הלוואות לעסקים

ניהול נכון של תזרים המזומנים של העסק הוא אחד היסודות החשובים ביותר שניהולו השוטף של כל עסק בכל סדר גודל.

מזומנים מאפשרים לעסק להתנהל באופן שוטף, לשלם לספקים השונים בזמן, לרכוש מוצרים חדשים, לשלם משכורות לעובדים וכד'.
במקרים רבים נחלש תזרים המזומנים של העסק עקב בעיות נפוצות דוגמת תקבולים מלקוחות אשר מתעכבים מעבר למצופה, חישוב לא נכון של פערים בהון החוזר של העסק, ניתוב המזומנים בעסק באופן לא מספיק מחושב וכו'. מצבים אלו עלולים להתגלגל לכדי מצוקה תזרימית של ממש, אשר עשויה להביא לקריסתו של העסק במידה ולא תטופל בזמן ובצורה אפקטיבית.
מהו "טיפול אפקטיבי" במצוקה בתזרים המזומנים? בתור התחלה, מדובר בהזרמה של הון נוסף לעסק אשר יאפשר לתזרים המזומנים להתייצב. הזרמת הון זו אפשרית במספר דרכים שונות – נטילת הלוואה מהבנק, פנייה למשפחה, למשקיעים חיצוניים או לקרנות המיועדות להענקת הלוואות להון חוזר לעסקים וכו'. האפשרות הזמינה, המהירה והנפוצה ביותר היא לרוב פנייה לבנק.
להלן מספר דגשים מרכזיים וחשובים שכדאי לכל מנהל עסק לקחת לתשומת ליבו כאשר ברצונו לגייס אשראי מהבנק –

הצגת מידע רלבנטי בצורה ברורה – בעת פגישתכם עם נציגי הבנק עליכם להציג בפניהם מידע רלבנטי אודות העסק שלכם. מידע זה כולל כמובן את מצבו העדכני של העסק (דוחות כספיים, דוחות עדכניים המנתחים את מצבו הפיננסי של העסק וכו') וגם מידע מפורט בנוגע לתזרים המזומנים של העסק – גודל ותאריכים של תקבולים צפויים, פריסות של תשלומים לספקים, צ'קים דחויים וכל מידע אחר הרלבנטי לתזרים העסק. את תזרים המזומנים המפורט יש לבנות לפחות למספר חודשים קדימה. את כל המידע הזה הציגו באופן ברור ואסתטי, דוגמת קבצי אקסל מסודרים. כך תראו כי אתם מקפידים על ניהול תזרים מזומנים מסודר, מה שחשוב מאוד לבנק לדעת בטרם הוא מאשר לכם הלוואה.

שמירה על קשרי אנוש טובים – כנהלים בעסק כדאי שתשמרו על קשרים אישיים טובים עם נציגי הבנק הממונים על החשבון של העסק. זו נקודה חשובה לא פחות מנקודות אחרות בכל הנוגע לקבלת תנאים טובים מהבנק – על ידי שמירה על קשר ידידותי וטוב עם נציג הבנק סביר שתקבלו הערכה טובה יותר לרמת הסיכון שהעסק שלכם מייצג ובסופו של דבר גם עסקה בתנאים טובים יחסית. כך עובדים הדברים בעולם הכלכלי ובמערכת הבנקאית ומנהל טוב צריך "לשחק את המשחק" אם ברצונו להעניק לעסק שלו את התנאים הטובים ביותר.

הגיעו לפגישה בקיאים לחלוטין בפרטים – הכינו את עצמכם כמו שצריך, כך שבפגישה עצמה אתם שולטים לחלוטין ב"חומר" הרלבנטי – כמה כסף בדיוק אתם צריכים? מהם תנאי ההחזר בהם אתם מעוניינים? מה בדיוק אתם מתכוונים לעשות עם כל שקל מהכסף שתקבלו? חשוב להראות שאתם יודעים בדיוק מה אתם צריכים וכיצד ההלוואה הזו תסייע לניהול תזרים המזומנים של העסק.

גם כאן יש מקום להתמקח – חשוב לזכור כי גם בנק הוא בית עסק הפועל בסביבה תחרותית, ולכן כדאי לא לקבל באופן אוטומאטי את ההצעה הראשונה שאתם מקבלים. בדקו עם מספר בנקים וגופי מימון שונים וייתכן כי תקבלו הלוואות בתנאים משתלמים יותר. גם אם לא, עצם ההמתנה עלול להביא את הבנק שלכם להציע עסקה טובה יותר מזו שהציע בהתחלה.

נסו לקבוע את הפגישה בבית העסק עצמו – במידה וביכולתכם לבחור היכן להיפגש עם נציגי הבנק, נסו לקבוע את הפגישה במשרדי העסק עצמו, ולא בבנק. כך תקבלו הזדמנות להציג בפני נציגי הבנק את העסק שלכם ולתת להם תחושה שהעסק מוחשי, פועל וקיים וכי ניתן לסמוך על הבעלים והמנהלים שלו.

מראה חיצוני אסתטי – גם נקודה זו אולי נשמעת מעט מיושנת, אך בפועל היא רלבנטית ואף קריטית – הקפידו להגיע לפגישה עם נציגי הבנק במראה מסודר ואסתטי. במידה והפגישה נערכת במשרדי העסק דאגו שהסביבה כולה מסודרת ונקייה. רושם חיצוני משחק גם הוא תפקיד במצבים כאלו.

ייעוץ מקצועי צמוד גם בפגישה – יועץ כלכלי מקצועי המתמחה בניהול תזרים מזומנים הוא בעל מקצוע שרצוי לכל מנהל להיעזר בשירותיו. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במצב של מצוקה בתזרים ובקשת הלוואה. הגיעו לפגישה עם נציגי הבנק מלווים ביועץ שלכם. מלבד לכך שהוא יוכל להנחות אתכם ולסייע במהלך הפגישה, זה עושה רושם מקצועי על נציגי הבנק ויכול לגרום להם להתייחס בצורה שונה וטובה יותר לאפשרות להלוות לכם.

לסיכום, ניהול תזרים המזומנים הוא אחד התהליכים השוטפים החשובים ביותר בניהולו של כל עסק. במקרה בו זקוקים להלוואה על מנת להתמודד עם בעיות בניהול התזרים, כדאי להיערך כמו שצריך לפגישה עם נציגי הבנק. הכנה ראויה יכולה לעשות את ההבדל בין קבלת הלוואה לאי קבלה, או לסייע להשיג הלוואה בתנאים טובים יותר.

לקביעת פגישת ייעוץ לחץ/י כאן