איך בונים תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים

תזרים מזומנים הוא אחד המונחים החשובים ביותר בתחום הנהלת החשבונות כיום. המונח מתייחס, ברמת העל, לבחינת תנועות הכסף של עסק, ארגון או אדם פרטי למשך תקופת זמן מסוימת, הן מבחינת ההוצאות והן מבחינת ההכנסות.

יש לשים לב לכך שהניהול מהווה מעין תחזית לגבי העתיד, כך שלצד הנתונים הידועים ייכללו בו הערכות הגיוניות לגבי ההוצאות וההכנסות של העסק (תוך השארת מימד מסוים של חוסר וודאות). באמצעות ניהול תזרים מזומנים נכון ניתן לשלוט על כל אחד מההיבטים הפיננסיים של העסק, לתכנן את התקציב שלו בצורה ראויה, ובעיקר – לשפר את הרווחיות של העסק.

הנקודה המרכזית היא שרבים ממנהלי העסק, על כל שכן הקטנים, אינם יודעים אפילו מהיכן להתחיל לבנות את תזרים המזומנים שלהם, מה שפוגע בהתנהלות הכלכלית שלהם בצורה ניכרת. לפניכם מספר שלבים עיקריים שרצוי מאד שייכנסו למשוואה.

תחילת הדרך: איסוף מידע

ניהול תזרים מזומנים חייב להתחיל מאיסוף מידע פיננסי מגוונים, אשר כשלעצמו עשוי להיות ממקורות שונים: החל מפנקסי הצ'קים ועד לפירוט העסקאות בכרטיסי האשראי, הוצאות קבועות לצד הוצאות נקודתיות, החזרי הלוואות מול קבלת תשלום במספר פעימות ועוד. את ההוצאות המשתנות קשה לחזות, אם כי ניתן להעריך אותן בצורה ראויה באמצעות בחינת ההוצאות בחודשים הקודמים. רצוי לחלק את ההוצאות וההכנסות לתחומים שונים (ציוד, לדוגמא, או קניות במגזר הפרטי) וכן להעניק "מרווח ביטחון" למצבים שבהם הבלתי צפוי יתרחש.

ההיבט הכרונולוגי של התזרים

כפי שנרמז מעלה, תזרים מזומנים חייב לכלול בתוכו התייחסות לנקודות זמן שונות בעתיד הנראה לעין. זו הסיבה בגינה חשוב מאד להגדיר את התאריך הצפוי לכל הכנסה או ההוצאה: בחלק מהמקרים תהיה הקביעה ברמת ודאות מלאה (למשל, עסקה ובה תשלומים קבועים במועד מסוים בחודש), בעוד שבאחרים נדרש יהיה לשער מה יהיה התאריך הנקוב.

הלאה, לשלב החיוני של יצירת ציר הזמן. את הציר נהוג להתחיל מהיום הראשון בו נעשה התזרים, אם כי ניתן כמובן לעשות זאת גם ממועד עתידי כלשהו (תחילת החודש הבא). זו הנקודה בה נדרש להחליט מהו פרק הזמן אליו מתייחסים, כאשר כלל האצבע כאן הוא אחד: ככל שבוחרים בציר זמן ארוך יותר כך צפויה לגדול, ולעיתים בצורה משמעותית, צורת אי הודאות. סוגיה משמעותית אחרת שיש לקחת בחשבון היא הערך הפיננסי הראשוני, כאשר הוא יכול להתייחס למצב הנוכחי של חשבון העסק או לחילופין להתחיל מאפס מוחלט.

ביצוע החישובים

לאחר הגדרת ציר הזמן וסידור הערכים על גביו, מגיע השלב החישובי. העיקרון כאן הוא שבניית תזרים המזומנים צריכה להתבצע תוך הוספת עמודה של סה"כ התזרים לזו של ההכנסות וההוצאות. החישוב הרלוונטי לעמודה הוא החסרת ההוצאות והוספת הכנסות העסק לערך של התזרים, כפי שהיה ביום הקודם (אם עושים את החישוב על פי פרק זמן של שבוע, אפשר להתייחס לשבוע הקודם). על כל פנים, ביצוע החישוב הזה יאפשר לנו לראות את יתרת התזרים הצפוי בכל יום, לאורכו של ציר הזמן. בכך ניתן להיערך לקראת תרחישים כלכליים אלה או אחרים, לבצע החלטות שונות וכן לחשוב על פתרונות נקודתיים: למשל, גיוס אשראי כאשר אין מוצא פיננסי אחר.

חשוב להדגיש שמרגע שציר הזמן "מוכן", מומלץ להמשיך ולנהל אותו בכל רגע נתון. הניהול צריך להתבצע תוך עדכון הערכים הפיננסיים לאורכו של ציר הזמן, כאשר לצד זה רצוי לבצע בדיקה של ההערכות הכלכליות שבוצעו קודם: פערים בין ה"רצוי" ל"מצוי" עשויים להביא אף הם להתנהלות פיננסית שונה.

 

לייעוץ פיננסי התקשרו לטלפון 03-9104422 או באמצעות האתר בדף צור קשר.

 

להורדת אקסל תזרים מזומנים