קרן חדשה ב 600 מיליון ש"ח לעסקים קטנים ובינוניים

הלוואות לעסקים

העובדות מראות שבישראל יש כ-500,000 עסקים בסדר גודל קטן עד בינוני, המהווים 99% מסך העסקים בישראל וכ-40% מהפעילות העסקית הכוללת הנעשית במדינה.

ובכל זאת, עד לפני מספר שנים עסקים אלה כמעט ולא קיבלו תשומת לב ראויה על ידי הגורמים הפיננסיים. עסק קטן שביקש הלוואה, למשל, סביר שהיה נתקל בחומות של ייאוש ובירוקרטיה, עם סבירות נמוכה לאישור ההלוואה ותנאים שרחוקים שנות אור מלהיות אטרקטיביים.

אבל יש גם חדשות טובות: בשנים האחרונות, אנחנו עדים למגמה לפיה גופים פיננסיים, לרבות בנקים או גופים חוץ בנקאיים (חברות ביטוח, חברות המחזיקות בקרנות פנסיה ועוד), מעניקים תשומת לב הולכת וגוברת לעסקים הקטנים יותר.

למה זה קורה? פשוט מאד. כי אותם גורמים פיננסיים מתחילים, סוף סוף, להפנים את העובדה לפיה העסקים הקטנים מהווים מנוע הצמיחה האמיתי של כל המשק הישראלי. אפשר לראות את זה בלא מעט היבטים, למשל בנושא ההלוואות ופתרונות האשראי.

המטרה: שיפור התנאים והגדלת התחרות

לא מכבר, פרסם משרד האוצר מכרז להקמתה של קרן חדשה שתכליתה הענקת הלוואות בשיעור ניכר, בערבות המדינה, עבור עסקים קטנים או בינוניים. צעד זה צפוי להביא לשינוי דרסטי בשוק ההלוואות, להפוך אותו לדינמי ולשנות את חוקי המשחק המאפיינים אותו במידה ניכרת. הקרן צפויה להיות בגובה של 600 מיליון ש"ח, כאשר לצידם של הבנקים יוכלו להשתתף במכרז לראשונה גם גופים הפועלים בתחומי הפנסיה והביטוח.

לא צריך להיות יועץ כלכלי מהשורה הראשונה כדי להבין את היתרונות הכלכליים החשובים של הצעד הזה. התחום האמור נשלט כיום באופן מוחלט על ידי הבנקים, עד רמת מונופול של ממש. לכן, הבנקים יכולים להרשות לעצמם לעשות (כמעט) ככל העולה על רוחם: למשל, להציע לעסקים תנאים שאינם משתלמים עבורם, דוגמת ריבית גבוהה ולא פרופורציונלית.

התחזית של משרד האוצר, על הפחתה משמעותית בריבית עבור הלוואות לבעלי עסקים קטנים עד בינוניים בעקבות המכרז, נראית במצב הדברים הזה הגיונית מאד. נכון לעכשיו עומדת הריבית הממוצעת עבור הלוואות לעסקים, בערבות ממשלתית, על פריים פלוס 2% או 3%. אך בהלוואות ללא ערבות המדינה הריביות מזנקות עד לפריים פלוס 8% ואף מעט יותר.

שינוי משמעותי נוסף שמגלמת בתוכה הקרן החדשה נוגע לפרק הזמן של ההלוואה. פרק זמן עומד כיום על תקופה של עד 5 שנים, כאשר באפשרותה של הקרן החדשה שתוקם להעניק הלוואות עד לפרק זמן של תריסר שנים. שינוי זה אמור להביא לכך שהעמידה בתנאי ההחזר תהיה פשוטה עוד יותר עבור העסקים, אשר לרוב אין להם מרחב נשימה כלכלי גדול מדי.

אז מה עושים?

לפני שאתם רצים לחפש פתרונות אשראי שרק יגדילו את הבור הכלכלי בו אתם נמצאים, עליכם לעצור רגע, להתכונן כמו שצריך, להתחבר למספרים, לבנות תקציב ולתרגם אותם לכדי תזרים מזומנים מפורט ויעיל. ייעוץ כלכלי יכול להעניק לכם את זה בדיוק ולספק לכם כלים שיסייעו לכם באינספור מובנים: הידיעה מהו סכום הכסף שאתם צריכים לגייס, למשל, או האופן בו תוכלו לקבל את ההלוואות האלה בתנאים הנוחים והמשתלמים ביותר.

 

 

לשאלות או לפרטים נוספים לגבי הלוואות לעסקים וייעוץ פיננסי , פנו אלינו. צרו קשר דרך האתר או התקשרו לטלפון   03-9104422 או לנייד 054-2320077