ועידת העסקים 2015 – ליצירת מהפכה בתעשייה הפיננסית

יועץ כלכלי לעסקים

ב-6 וה-7 לדצמבר נערכה, כמדי שנה, ועידת ישראל לעסקים של עיתון "גלובס". כמיטב המסורת, עסקה הועידה בשלל נושאים הנוגעים לתפקוד הפיננסי של העסקים בישראל, כמו גם של הכלכלה כמכלול.

הועידה עסקה בהרבה מאד נושאים חיוניים, הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית, לרבות מגמות כלכליות חשובות בישראל ובעולם, השפעת מלחמת הדתות על הכלכלה, התפתחויות חשובות בנושאי האנרגיה והגז, תרחישים לגבי העתיד, טרור דיגיטלי ועוד.

מטרת העל של הועידה היא לאפשר דיאלוג יעיל בין גורמים כלכליים בישראל, אנשי ממשל, מקבלי החלטות, בכירים במשק הישראלי ושלל דמויות חשובות בזירה הכלכלית, הן הישראלית והן הבינלאומית. זהו המקום אליו מגיעים מיטב המוחות, אשר מנתחים מגמות, מעלים תובנות או אפילו מגדירים מדיניות, שעשויה להשפיע על החיים של אזרחים ובעלי עסק רבים בישראל.

ועידת ישראל לעסקים היא פרי שיתוף פעולה בין עיתון גלובס לבין גורמים כלכליים שונים, דוגמת הפורום הכלכלי העולמי (WEF), מכון המחקר "מילקן", ה-Wall Street Journal, עיתונאים מרשתות CNN ובלומברג, מכוני מחקר, חוקרים פיננסיים, יועצים כלכליים ועוד.

תכנית עמוסה במיוחד

ועידת ישראל כללה השנה רשימת מכובדת מאד של דוברים, ביניהם ניתן להזכיר את נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, שר האוצר משה כחלון, שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ, שר הבריאות יעקב ליצמן, נשיא מדינת ישראל לשעבר שמעון פרס, יושב ראש הרשות לניירות ערך פרופסור שמואל האוזר, סגן נשיא מכון המחקר Rand צ'רלס ריס ועוד שמות כלכליים חשובים.

בוועידה עלו נושאים חשובים מאד. תשומת לב ניכרת קיבלו דבריו של מנכ"ל בית ההשקעות פסגות ויושב ראש איגוד בתי ההשקעות, חגי בדש. הוא התייחס לרמת התחרותיות של התעשייה הכלכלית בישראל, כאשר נקודת המוצא שלו הייתה אחת: נקודת הזמן הנוכחית נחשבת לאידיאלית ליצירת שינוי של ממש, אפילו לרמת מהפכה, בתעשייה הפיננסית בישראל. בדש התייחס להתערבות של הרגולטורים וקובעי המדיניות בשדה המשחק וראה אותה בפן חיובי: "איפה שהמוסדיים פעילים יש תחרות על הצרכן", הוא אמר, והוסיף: "קובעי המדיניות והרגולטורים מבינים את הצורך בהגברת התחרות בתחומי הפנסיה, הביטוח, האשראי הצרכני והשירותים הפיננסיים".

בדש התייחס לנתח הגדול של השירותים הפיננסיים בו מחזיקים הבנקים, בנקודת הזמן הנוכחית, ולכך שהתנאים הנוכחיים אינם תנאי תחרות רצויים. הוא קרא להפעלת רפורמות שיגדילו את התחרות, מה שיביא לכך שהשוק הפיננסי בישראל יהפוך להיות תחרותי יותר, משוכלל יותר ובעיקר – ישפר את המצב של כל אזרח ישראלי. בדש ציין כי לבתי ההשקעות פוטנציאל ממשי לפעול להגברת התחרות, בין השאר עקב הניסיון הרב שלהם בניהול כספי השקעות, העובדה שהם מחזיקים במקורות פיננסיים משמעותיים, כוח האדם המיומן שפועל בהם ועוד. בדש קרא לגורמי הממשל להסיר את החסמים שעלולים להקשות על הבנקים לשמש אלטרנטיבה ראויה בתחום, מה שיכול להיות מושג באמצעות מספר צעדים.

הפעולות החיוניות שיש לבצע

אז כיצד ניתן ליצור את התחרות בזירה הפיננסית של מדינת ישראל? על פי בדש, יש לא מעט דברים שניתן לעשות, כל אחד בהתאם לתחום השינוי הרצוי הספציפי. בתחום החיסכון הפנסיוני, המליץ בדש להחזיר את מוצר הגמל ההוני, להקצות מחדש אגרות חוב ייעודיות וליצור התאמה בין מגבלת נתח השוק לבין החיסכון ארוך הטווח בפנסיה. בכל הנוגע לשירותים הפיננסיים, קרא בדש לקדם את תשתית המערכת הסגורה בין הבנקים לבין בתי ההשקעות ולהסיר חסמי מעבר ביניהם: למשל, מתן האפשרות לבתי השקעות לקחת חלק במכרזים מוניטריים שמארגן בנק ישראל. תחום נוסף אליו התייחס בדש הוא האשראי הצרכני, בו יש לפעול לדבריו להקמה של מאגר נתוני אשראי, לקדם את תעודות הזהות הבנקאיות וליצור תמריץ עסקי עבור גורמים מוסדיים כך שיקימו מערכים למתן אשראי צרכני.

הכנס העלה הרבה מאד נקודות למחשבה, שעשויות בהחלט להיות מתורגמות לכדי החלטות פיננסיות חשובות כבר בעתיד הקרוב.