מה זה ייעוץ עסקי?

אז מה זה בעצם ייעוץ עסקי? ובכן, ייעוץ עסקי מאפשר למעשה לכל עסק להתייעל ולמקסם את הרווחים שלו. הדרך לעשות זאת היא באמצעות ניתוח מעמיק ומקיף של דרכי הפעולה של העסק ובפרט של תזרים המזומנים. עסקים רבים יודעים להציע מוצרים או שירותים מעולים, אך כשזה נוגע לניהול הפיננסי, הם מתנהלים בצורה לא נכונה וכך במקרה הטוב הם לא מממשים את הפוטנציאל האמיתי של העסק ובמקרה הגרוע הם מפסידים הרבה כסף בכל חודש. בכוחו של ייעוץ עסקי איכותי ומקצועי להעלות את העסק על דרך המלך ולהביא אותו ממצב של גירעון והפסדים למסלול של רווח וצמיחה.

כאן נציין את היתרונות הרבים של הייעוץ העסקי ובפרט על השיטה הייחודית של רותם זילברמן. אם גם אתם מרגישים שהעסק לא ממצה את הפוטנציאל שלו, תוכלו להבין בדיוק איך ייעוץ עסקי יוכל לעזור לכם לעלות למעלה.

לשיחת ייעוץ עם רותם זילברמן

למה כל עסק חייב ייעוץ עסקי?

מחשבה נפוצה ומוטעית ביותר של בעלי עסקים רבים, היא שרק עסקים הנמצאים במצב של משבר או לפני פשיטת רגל נדרשים לייעוץ עסקי. אין ספק כי ייעוץ עסקי הוא צעד הכרחי בשביל עסקים במצבי משבר, אבל עם זאת, גם עסקים שלא נמצאים בנקודה כזאת יכולים להפיק ממנו הרבה מאד. בואו נדבר על שני המצבים האלו:

עסקים במשבר:

עסק הנמצא במשבר לאחר חודשים ארוכים עם הפסדים רבים ולפעמים במרחק צעד אחד לפני פשיטת רגל, לרוב ינסה להשקיע את המשאבים הכלכליים האחרונים שלו בפתרונות כאלה ואחרים, הבעיה היא שמי שמציע אותם זה הוא, אותו אחד שמצד אחד בנה עסק, אבל מצד שני הביא אותו בשורה התחתונה עם החשיבה וההחלטות שלו, על פי תהום. לכן למעשה הוא מנסה לפעול ולהביא חשיבה עסקית אותה הוא כבר ניסה בעבר – מה שסביר מאד שפשוט לא יצליח. הסיבה לחוסר ההצלחה היא ב-99% מהמקרים התנהלות פיננסית לא נכונה. על כן, הדרך היחידה להתאושש ולהפוך עסק גוסס לעסק מצליח היא דרך שינוי חשיבה והרגלים פיננסיים. מה שלא עבד בעבר לא יעבוד היום ולכן אי אפשר לעשות את זה לבד. ייעוץ עסקי מהווה דרך בטוחה להבריא את העסק, להשאיר את הדברים הטובים (ויש כאלה) ולהעיף את הדברים הרעים (ולצערי יש גם כאלה) ולהביא אותו למצב של צמיחה מחודשת.

עסקים שמרוויחים:

אם העסק מרוויח, למה צריך ייעוץ עסקי? ובכן, הרוב המכריע של העסקים האלו, על אף העובדה כי הם מרוויחים, פשוט לא מתנהלים בצורה נכונה מבחינה פיננסית. זה אומר הלכה למעשה שהם פשוט לא מרוויחים כמו שהם יכולים. גם העסקים המצליחים ביותר צריכים להיות עם היד על הדופק ולבדוק בכל שלב איך ניתן להגדיל את ההכנסות ולשנות את ההוצאות. בדיוק בגלל זה, ייעוץ עסקי לעסקים מרוויחים, זו דרך מצוינת וקלה למנף את הרווחים ולהגדיל את העסק. שהרי לא צריך לחפש בהם את מה שעושה נזק ולהוציא אותו, אלא לשפר ולחזק את מה שכבר טוב.

בעלי עסקים רבים באים ואומרים: "אנחנו כבר מיישמים התנהלות פיננסית נכונה בעסק שלנו". כששואלים אותם איך בדיוק זה נעשה, הם מדברים על תזרים המזומנים ומסבירים שהם בודקים את ההכנסות אל מול ההוצאות מדי חודש, וכך הם בעצם מבינים אם העסק הרוויח או הפסיד. ייעוץ עסקי בשיטת רותם זילברמן לא מסתפק בניתוח הדל הזה. הרעיון הוא להבין בדיוק את כל המספרים לעומק, לנתח כל הכנסה ולהבין אם יש אפשרות להגדיל אותה ובעיקר ללמוד איך להסתכל בצורה נכונה על המספרים מבלי לחשוש ולהיבהל להתמודד עם הדו"חות הכספיים השונים. בניגוד לשיטות אחרות שמייצרות דו"חות ומידע בעבור בעלי עסקים ופשוט זורקות אותם למים העמוקים ולהתמודדות עם הנתונים החדשים, בשיטת רותם זילברמן מקבלים ליווי והדרכה צמודים על איך להפיק את המידע הזה בעצמנו בכל נקודת זמן ובעיקר על איך להתמודד איתו וליישם את המסקנות. בואו נבין לעומק בדיוק איך זה עובד.

כיצד מתבצע ייעוץ עסקי על ידי רותם זילברמן?

"תן לאדם דג והוא יהיה שבע ליום אחד. תן לו חכה ולמד אותו לדוג והוא יהיה שבע לכל חייו". 

סביר להניח שכבר שמעתם את המשפט הנדוש הזה בכל מיני וריאציות שונות, אך כשמדובר על ייעוץ עסקי אין מדויק ממנו. מה שעושים הרבה יועצים עסקיים, זה ניתוח יבש ולקוני של נתוני העסק והמצב הפיננסי, אותם הם מגישים לבעל העסק ואיתם הוא אמור לצאת לדרך לבדו. במרבית המקרים, יישמו בעלי עסקים אולי 10% מהמסקנות וזאת בעיקר בגלל שהם לא מבינים לעומק את שאר המידע. 

הייעוץ העסקי של רותם זילברמן עובד בצורה שונה בתכלית. הרעיון המרכזי כאן הוא להבין כי בעלי עסקים, מוכשרים בתחומם ככל שיהיו, לרוב אינם בקיאים לעומק בניהול פיננסי של עסק. בעל עסק שקיבל פעם אחת כלים להסתכלות על המספרים והפרטים הקטנים ביותר המרכיבים את התזרים של העסק והיה שותף באיסוף הנתונים כבר משלב הבניה שלהם, יוכל לעשות זאת בעצמו בהמשך דרכו ללא תלות ביועץ עסקי ובכל איש מקצוע שהוא. בגלל זה, הרעיון הוא לעשות את הניתוח הראשוני יחד עם בעל העסק וללמד אותו בדיוק איך להסתכל על המספרים בצורה נכונה ובלי חשש. לרוב, בעלי עסקים שמבינים איך אמור להתבצע ניתוח נכון, מצליחים להיפטר מהחשש והחרדה שליוותה אותם עד היום בכל פעם שניגשו לבדיקת המצב הפיננסי של העסק. 

השלב הראשוני והבסיסי ביותר בייעוץ הוא לבדוק כמה באמת מרוויח העסק בכל חודש. פעמים רבות, הבדיקה הזאת מעלה כי העסק אכן מרוויח,, על אף שבעל העסק היה בטוח עד כה כי הוא בכלל מפסיד, כי לא היה לו מספיק כסף בחשבון הבנק. מכאן, מתחילה המלאכה החשובה של איסוף הנתונים על ידי היועצים המקצועיים המנוסים בשיטה. השלב הזה הוא מכריע ביותר, שכן מתוך ההיכרות הראשונית עם העסק, יש לבחור בקפידה את הנתונים בהם חשוב להתמקד ואותם רוצים לדלות. בואו ניגע בכמה מן הנתונים היותר חשובים:

אילו נתונים תזרימיים יש לאסוף לקראת הייעוץ העסקי?

תשלומים מלקוחות:

קודם כל חשוב לבדוק את עיקרי ההכנסות. הרבה פעמים נראה שעל פניו יש הכנסות סדירות, אך בשל תנאי התשלום ישנה בפועל פגיעה משמעותית בתזרים. יש לבדוק לפי איזה תנאים משלמים הלקוחות. האם לפי שוטף 60, שוטף 90 או אולי אפילו יותר? האם התשלום מתבצע בהעברה בנקאית או שאתם מקבלים הרבה צ'קים עליהם אתם משלמים עמלות ניכיון גבוהות? האם ישנם לקוחות שמשלמים לכם במועדים קבועים מראש כשחלקם הרבה פעמים מאחרים באופן משמעותי? התשובות לשאלות האלו מספקות מידע משמעותי על המצב התזרימי של העסק וחשוב לענות עליהן כמו שצריך.

תשלומים לספקים:

עוד היבט חשוב מאד בתזרים של כל עסק. יש פה בהחלט דמיון לקבלת התשלום מהלקוחות, רק שכאן מדובר בהוצאות, כך שבמקרים רבים זה החלק הפחות הנעים. על סחורה מחו"ל נשלם לספקים לרוב מקדמה, ואת יתר הסכום לאחר קבלת הסחורה. לספקים בארץ משלמים לרוב באשראי, בצ'קים או בהעברה בנקאית במועדים שנקבעו מבעוד מועד. מה שקורה הוא שבעלי עסקים משלמים לפי היכולת התזרימית שלהם ובפועל מותחים את התשלום לספקים עד לקצה, דבר שיוצר מצבים לא נעימים ובמקרים החמורים יותר גם איומים על הליכים משפטיים והפסקת סיפוק סחורה או דרישה לתשלום במזומן כנגד קבלת סחורה. ייעוץ פיננסי מקצועי יודע לספק הגנות תזרימיות ובכך מאפשר לבעלי עסקים לשלם בזמן לספקים. יותר מכך, מי שמצליח להגיע למצב בו יש לו מספיק כסף והוא יכול לעבור לתשלומים במזומן לחלק מהספקים, צפוי לקבל הנחות משמעותיות ולהגדיל את הרווח שלו במאות אלפי שקלים מדי שנה.

תשלומים קבועים:

עוד ניתוח שחשוב מאוד לעשות הוא להבין בדיוק את ההוצאות הקבועות של העסק. בין אם מדובר בשכירות חודשית, משכורות חודשיות לעובדים, תקציבי שיווק ופרסום של העסק, הוצאות דלק ונסיעות וכן הלאה. דבר נוסף שחשוב מאוד לבדוק הוא הפרשת הכספים אליכם, הבעלים. מי שלא יעשה זאת בצורה מסודרת, ימצא את עצמו מהר מאד עם חובות פרטיים שהולכים ותופחים והלוואות רבות שיש לקחת וחשוב מאד להבין שגם משק הבית הפרטי של בעלי העסק הוא חלק מההוצאות השוטפות והקבועות של כל עסק, הוא אומנם לא מוכר כהוצאה, אבל אם העסק לא ירוויח מספיק כסף כדי לכסות אותו, אז ההלוואות הפרטיות ילכו ויתפחו. 

הלוואות:

נקודה רגישה ועדינה בהחלט אצל לא מעט בעלי עסקים בארץ. הרבה פעמים כדי להניע את העסק בפעם הראשונה יש לקחת הלוואות גדולות לשכירות, שיפוץ מקום העסק, שיווק, רכישת ציוד וכן הלאה. ההחזר החודשי הופך לא אחת לעול כבד על צווארם של בעלי העסקים שמתקשים לשמור על מאזן חיובי, אפילו אם על פניו נראה כי העסק מרוויח. גם בכדי להגדיל את העסק והרווח יש צורך בהלוואות. אם לא מנהלים אסטרטגיה פיננסית נכונה ומשקפים את המצב קודם כל לעצמכם ואחר כך לבנקים. עלולים להגיע מהר מאד למצב בו הבנק לא מעוניין לתת לכם עוד הלוואות ואתם מפחדים לקחת עוד הלוואות. במצב כזה הצמיחה של העסק והגדלת הרווחים עלולים לחוות פגיעה משמעותית, עד כדי דרדור העסק לאחור והגעה למצב בו העסק רווחי ועם פוטנציאל גדילה מצוין, אך לא מצליח לכסות את החזרי ההלוואות החודשיים וההוצאות הביתיות של בעל העסק.

רשויות:

כמובן, איך אפשר לשכוח את השותפים הטבעיים של כל בעל עסק בישראל – מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. חשוב מאד לזכור כי יש לשלם את החלק שמגיע להם וכי הם תמיד ידרשו אותו בזמן. פיגור בתשלום עשוי להביא לפתיחת הליכי הוצאה לפועל, בהחלט מצב לא נעים. ייעוץ עסקי טוב ידע לקחת בחשבון ולהעריך מראש את ההוצאות האלו וכך יאפשר לבעל העסק להיערך אליהן בהקדם מבחינה תזרימית.

לצאת עם ידע והבנה בניהול עסקי

לאחר שנאספו כל הנתונים החשובים האלו, ניתן לעבור לשלב הבא ולתרגם את המידע החשוב לפעולות וצעדים מעשיים בשטח. כאן בא לידי ביטוי באופן משמעותי היתרון הגדול בשיטה של רותם זילברמן, מפני שלשלב הזה מגיעים אך ורק אחרי שהבנתם לעומק את הניתוח שנעשה. חשוב מאד שבעל העסק יבין בדיוק למה תזרים המזומנים שלו נראה בשלב הזה כמו שהוא נראה (לטוב ולרע) ובדיוק בגלל זה היועצים מסבירים בצורה מפורטת ומקיפה על כל נתון, איך הוא הגיע לנקודה בה הוא נמצא ואיך ניתן לחזות לאן הוא יגיע בעתיד. רק כאשר בעל העסק מבין לעומק את התמונה העסקית המלאה וגם רוכש את הכלים ליצור את התמונה הזאת בעצמו בעתיד, אפשר להתקדם ולקחת החלטות על שינויים וצעדים שניתן וכדאי לקחת ושיעזרו לעסק לצמוח. זה יכול להיות שינוי בהלוואות, ריענון חוזי התשלום עם הלקוחות, מעבר לעבודה עם ספקים אחרים, הוספת עובדים, שינוי היקף שעות העבודה של העובדים בעסק או כל צעד שניתן לראות בבירור שיביא את השינוי המיוחל. מה שחשוב לזכור זה שכל צעד עליו מחליטים יחד עם היועץ העסקי, נבחר בקפידה רק לאחר הבנה אמיתית של בעל העסק על המצב הפיננסי של העסק שלו.

לשיחת ייעוץ עם רותם זילברמן

איך לבחור יועץ עסקי טוב?

השקעה קטנה – רווחיות גדולה בעתיד

מה זה אומר? ובכן, קודם כל שיועץ עסקי טוב ידע לנתח את המצב הפיננסי של העסק שלכם בצורה טובה ומעמיקה ויוכל ליצור יחד אתכם תכנית פעולה מקיפה שתצמיח אותו. אם זה עסק במשבר, התוכנית תכלול צעדים קונקרטיים ליציאה ממנו ושלבים שחשוב לעבור כדי להגיע ממצב של מצוקה כספית למצב של תזרים עודף וצמיחה. אם מדובר בעסק מכניס, התוכנית תדע למקסם רווחים, כך שהעסק ישגשג ויפרח אפילו יותר מהשלב בו הוא נמצא כעת. 

אך יותר מכך, ייעוץ עסקי טוב הוא כזה שנותן לכם את החכה, או אם נשים את המטאפורות בצד לרגע, נותן לכם את הכלים וההבנה הפיננסית שתעזור לכם לנווט את העסק לאן שתרצו ולהגיע לגבהים חדשים. אתם לא צריכים לפחד מדו"חות ונתונים כספיים, לא צריכים לחוש חרדה בסוף כל חודש כשאתם מגיעים לבדוק את הנתונים התזרימיים של העסק ובטח שלא להתעלם מנורות אדומות הנדלקות במהלך הדרך. 

השיטה של רותם זילברמן מאפשרת לכל בעל עסק לקחת את המושכות לידיים ולהתחיל לנהל את ההיבט הפיננסי של העסק שלו בעצמו, מבלי להיות תלוי ביועצים עסקיים או באנשי מקצוע כאלה ואחרים. כשכל זה נעשה בליווי צמוד ועם הסברים מפורטים וכאשר בעל העסק יכול להיעזר ביועצים בכל שלב ולהמשיך לבדו רק כשהוא מרגיש באמת מוכן, זוהי הדרך הבטוחה ולמעשה היחידה להביא את העסק לצמיחה והתפתחות. לכן, מדובר בהשקעה לטווח ארוך שבסוף מביאה כל בעל עסק לקטוף ולהנות מפירות ההצלחה והעבודה הקשה שלו.  

שיהיה המון בהצלחה, רותם