האתגרים של בעלי עסקים קטנים

גיוס אשראי לעסק

עסקים רבים מגיעים למצב בו מסגרת האשראי שלהם בבנק, אינה מספיקה לתשלומים השוטפים והם חורגים מהמסגרת עליה סוכם עם הבנק. התופעה מקשה מאוד על ההתנהלות השוטפת של העסק וגם של הבנק ומהווה הפרה של הסכם. כן, מדובר בהפרה של ההסכם עם הבנק. ההסכם אומר שהבנק מאשר ללקוח למשוך כספים באופן חופשי עד לגובה מסגרת האשראי.

אם משכנו יותר כספים, הצבנו עובדה באופן חד צדדי. על מסך המחשב של פקיד הבנק נופיע כבעיה שהוא צריך לטפל בה באופן מיידי.

איפה הטעות של העסקים?
הטיפול המקל של הבנקים, במיוחד בפעמים הראשונות בהן נוצרו החריגות, מטעה את בעלי העסקים ונותן להם את הרושם המוטעה כי זה לא כל כך נורא לחרוג מהמסגרת.

אז איך מטפלים בחריגה בחשבון?
כיום, חייבים לכסות את החריגה בחשבון עד לסוף יום העסקים.
ישנן שלוש אפשרויות לפתרון הבעיה:
1. כיסוי החריגה ע"י הפקדת כספים בחשבון.
2. פתיחת מסגרת אשראי נוספת ע"י הבנק.
3. החזרת תשלומים ע"י הבנק – שזו האפשרות הגרועה ביותר.

אז מה באמת קורה מאחורי הקלעים כשיש חריגות?
ככל שהחריגות חוזרות ונשנות, הבנק שאוהב ודאות, מאבד לאט לאט את האמון בעסק.
התוצאה הסופית ברוב המקרים הרסנית לעסק. בשלב כלשהו הבנק יבחר לא לכבד תשלום שהעסק נתן ואז מתחיל מחול השדים. השמועה הטובה הזאת, עוברת כאש בשדה קוצים לכל מיני גורמים ומוציאה לעסק שם לא טוב. הבנק הופך להיות הרבה יותר נוקשה עם העסק, הבנק לא ירצה לתת לעסק אשראי נוסף ואם הוא כבר יסכים לתת עוד אשראי, הוא ידרוש ריבית גבוהה יותר שתשקף את הסיכון.

אז איך מתכוננים לחריגה?
הדבר הכי טוב לעשות זה לעדכן את הבנק שעומדת להיות חריגה.
בואו נבין למה כדאי לנו לעדכן את הבנק ואיך בדיוק לעשות את זה. כיוון שהבנק הוא שמרן ורוצה ודאות, המינימום שאנחנו יכולים לעשות הוא להכין אותו להפתעה וכך למעשה הוא יודע מראש שהחשבון עומד להיות בחריגה מהמסגרת.

ומה אם הבנק לא יאשר לנו לחרוג? לפחות קיבלתם כמה ימים ולא כמה שעות למצוא פתרון חלופי. חשוב להבין, הבנק לא ייתן לכם פתרון לחריגה רק אם אתם חורגים ממסגרת האשראי באופן קבוע. אם החריגה היא אירוע נדיר בעסק שלכם, הבנק יציע לכם פתרון זמני. תתפלאו לגלות עד כמה הבנק יהיה מוכן ללכת לקראתכם. אתם כמובן צריכים לבוא אל הבנק לא רק עם הבעיה, אלא גם עם הפתרון, ולהראות מתי אתם עומדים לסגור את החריגה ואיך. הבנק יעריך אתכם מאוד על הכנות וההתמודדות.

הדבר הגרוע ביותר לעשות זה לטמון את הראש בחול ולחכות לטלפון שתמיד מגיע מהבנקאי ומודיע לכם שיש חריגה בחשבון. חריגה ממסגרת האשראי היא בבחינת סדין אדום בפני הבנק. ברוב המקרים ניתן היה להימנע מהחריגות האלה ע"י ניהול תזרים מזומנים שוטף והקדשת יותר תשומת לב לנושא. במקרה ועומדת להיות חריגה, חשוב מאוד לשתף ולעדכן את הבנק לפחות כמה ימים לפני שהחריגה עומדת לקרות. הבעיה היא שהרבה עסקים, במיוחד אלו שלא מתנהלים נכון מבחינה פיננסית, יודעים על החריגה הצפויה מאוחר מדי, ולא מספיקים להודיע על זה לבנק בזמן.

אבל יש דרך להימנע מהבעיות האלה ולדעת בדיוק מתי צריכים להרים טלפון לבנק ולספר לו על הבעיה שמתקרבת. לשם כך צריך לנהל תזרים מזומנים שיעזור לך לדעת בדיוק מתי צפויה להיות בעיה ולצפות אותה כמה שבועות או אפילו חודשים לפני שהיא מתרחשת.

זה לא היה נהדר אם הייתה לכם את היכולת לחזות בעיות עוד לפני שהן קורות?

הבעיה היא שרוב בעלי העסקים מזניחים את ניהול תזרים המזומנים בעסק או שהם לא יודעים איך לנהל אותו בהצלחה.

פה אני נכנס לתמונה.
בשנים האחרונות ליוויתי מאות בעלי עסקים קטנים ובינוניים בניהול פיננסי בעסק שלהם.
אני יודע שרוב בעלי העסקים לא רוצים לשבת כל היום מול המחשב או לצייר טבלאות רק כדי לנהל תזרים מזומנים תקין. לכן אני רוצה להציע קיצור דרך.
אני יכול לעזור לך לבנות את תזרים המזומנים של העסק שלך.
נערוך פגישה קצרה בה אערוך ניתוח של העסק ובסופה תהיה לך תכנית מסודרת שתעזור לך להימנע מבעיות פיננסיות עתידיות בעסק שלך ולהתמודד עם אלו שכבר קיימות בעסק.
אני אתן לך המלצות על איך לגרום לעסק להרוויח יותר, לצמוח, להגדיל רווחים ולקבל שקט נפשי והנאה מהעסק שלך.

כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ כאן, להכניס את הפרטים שלך ואנחנו נהיה בקשר.

רותם זילברמן.

השאירו פרטים ונחזור אליכם לתיאום פגישה

 

נושאים מעניינים נוספים שעשויים לעניין אותך:

ייעוץ עסקי

תזרים מזומנים

תזרים מזומנים אקסל

הלוואות לעסקים

גיוס אשראי

פיתוח עסקי