נמאס לך לכבות שריפות בעסק? תקרא את זה

הלוואות לעסקים

אביתר הגיע אליי מותש. הוא בשנות ה-50 שלו, בזוגיות שנייה, ואחרי 4 שנים של עבודה סביב השעון בעסק שהקים. הוא היה לחוץ, עייף, לא ישן בלילות, טובע בהלוואות. פשוט חי ממה שאין – לוקח הלוואה לכבות איתה שריפה (הלוואה שאין לו באמת יכולת להחזיר), נתקע, ואז לוקח עוד הלוואה כדי לסגור את ההלוואה הקודמת, וככה מתגלגל. סוחב, לא יודע מה יהיה מחר.

יש לו עסק טוב. הוא מוכר מוצרי מזון למסעדות, ופעם בשבוע הוא עושה יריד מכירות לקהל הרחב במושב שבו הוא גר. העסק שלו מרוויח כל חודש 20 אלף שקל, אבל הוא כאילו מחזיר כל חודש הל וואות בסכום של 15 אלף שקל, למה כאילו? כי גם לחיות עולה כסף, ולכן כל חודש המינוס וצריכת ההלוואות החדשות הולכים וגדלים.

בנוסף לזה הוא עושה הכל לבד בעסק

גם מוביל את הסחורה, גם מטפל בלקוחות, גם עוסק במכירות.

הוא פשוט לא היה מסוגל לעשות את המהלכים הנדרשים כדי להוציא את עצמו מהמצב הזה. הוא היה עסוק בלשרוד, ולא הצליח להרים את הראש בכלל כדי לראות איך לפעול, מה נכון, ובמה להשקיע.

למה זה קורה?

כמו הרבה בבעלי עסקים, הוא בעצם לא ראה את כל התמונה –
יש לבעלי עסקים המון דברים לטפל בהם בשוטף, והם נשאבים למצב של הישרדות וכיבוי שריפות, במקום להבין מה מקור הבעיה ולפתור אותה. הפוקוס שלהם הולך להתמודדות עם ניהול בעיית תזרים המזומנים, הם קונים תוכנות לניהול הבעיה, מקבלים התראות משש בבוקר והולכים לישון או לא לישון עם הבעיה כל לילה. אבל בעיית תזרים המזומנים לא תיפטר כך, כיוון שתזרים המזומנים הוא לא מקור הבעיה. הוא רק תוצר לוואי של בעיות אחרות ובהן לא מטפלים באמת.

מה בעלי עסקים מפספסים?

הם לא רואים איפה אפשר להרוויח יותר.
איפה אפשר לחסוך.
איך נכון לפתח את העסק שלהם.
מה רווחי להם ומה לא.
הם לא רואים אילו פעולות שהם עושים הן יעילות,
ואלו פעולות מבזבזות את הזמן.
הם אפילו לא רואים, כמה הם באמת מרוויחים.

ומהמקום הזה הם פוחדים. פוחדים להוציא כסף על הדברים הנכונים. על פיתוח עסקי. ואז הם לוקחים הלוואות מתוך לחץ לכיבוי שריפות בלבד. כשלוקחים הלוואה מתוך לחץ, מבלי לראות את כל הדברים שציינתי קודם, ומבלי לעשות תכנון שמבוסס על הנתונים האלה, ההלוואה מכבה את השריפה באופן זמני, אבל הגחלים ממשיכות ללחוש – השקט שקיבלנו הוא מדומה, זו רק שאלה של זמן עד שהן יפרצו החוצה והאש תשתולל בעוצמה גדולה יותר, ומפעם לפעם היכולת שלנו לכבות את הלהבות נחלשת.

איך יוצאים מהלופ

האם זה אומר שהלוואות זה דבר רע?
ממש לא.

הלוואות זה כלי. וצריך לדעת להשתמש בו נכון –

אם נשתמש בכלי הזה מנקודת מבט של צמיחה ופיתוח, הוא יכול לעזור לנו למנף את עצמנו ולפתח את העסק, אבל אם נשתמש בו מנקודת מבט של פחד, כיבוי שרפות והישרדות, זה יכול להיות כלי שיקבור אותנו, ובסוף גם את העסק שלנו.

הנה שני צעדים הכרחיים שצריך לנקוט בהם, על מנת שאפשר יהיה לקחת הלוואה שבאמצעותה נוכל למנף את העסק ולא להגדיל את הבור:

** הצעד הראשון – איסוף נתונים

קריטי לזהות מה שיש היום בעסק. ומה זה אומר – להבין כמה העסק באמת מרוויח, כמה לקוחות יש, איזה סוגי לקוחות יש, מהיכן הם מגיעים, איזה לקוחות גוזלים לנו זמן וכדאי לשחרר אותם בכיף, איזה סוגי מוצרים יש, על אילו מוצרים העסק מרוויח יותר, על אילו פחות, והכי חשוב – כמה שעות אנחנו כבעלי עסקים משקיעים בכל לקוח ומוצר.

איסוף הנתונים ממחיש לנו איפה אנחנו עומדים. אם נדע מה יש לנו היום, נבין הרבה יותר טוב מה המהלכים שצריך לעשות כדי להגדיל את כמות העסקאות הטובה לנו,ונוכל למנף את ההלוואה לצורך הפיתוח בעסק, מה שיאפשר לנו להמשיך ולהגדיל את הרווחים במקום להעמיק את הבור.

** הצעד השני – בחירת דרכי הפעולה

אחרי שקיבלנו מצג של כל הנתונים הקריטיים, והבנו מה צריך לעשות, אנחנו יכולים לבנות תכנית פעולה. למשל – כשאני יודע מאיזה לקוחות אני מרוויח, אני יכול לתכנן איך להביא עוד לקוחות כאלה, אני מבין מי צריך לטפל בלקוחות האלה, ואם אני צריך להכשיר עוד עובדים, וכד'.

לקחת הלוואה של 500 אלף שקל לשנה, ולסכם עם עצמנו שנעשה את המקסימום זו לא תכנית. זה לא ניהול נכון. ללכת צעד צעד, עם תכנית אמתית ולבחון תוצאות, זו הדרך הנכונה.

כשבדקנו את הנתונים בעסק של אביתר, הגענו למסקנה שמה שכדאי לעשות הוא להביא נהג שיחלק את הסחורה, להביא גם איש מכירות שיסגור עוד לקוחות, ולהגדיל משמעותית את הקידום בפייסבוק כי ראינו שהוא נתיב שיווקי שמאוד משתלם לנו כיום. במקביל הבנו שאנחנו צריכים לסגור כמה מהחובות וההלוואות, שבלתי אפשרי להחזיר אותן באופן שוטף (הלוואות גישור, בלון, והלוואות עם החזרים חודשיים מטורפים) כדי להוריד את הלחץ מהבנק.

הייתה לנו תכנית פעולה ברורה שבזכותה הבנו כמה כסף אנחנו צריכים לגייס, במה אנחנו הולכים להשקיע אותו (שימו לב שזה לא כסף שמיועד רק לכבות שריפות, אלא כסף שאנחנו כבר יודעים איך הוא הולך גם לכבות שריפות וגם הגדיל את ההכנסות בעסק), בכמה החזרים חודשיים העסק באמת יכול לעמוד, ומה צפי הרווחים כתוצאה מההשקעה.
זה מקום אחר לגמרי לגייס ממנו כסף. זה מקום של ביטחון. של תכנון. של עוצמה.

עולים על דרך חדשה

הצלחנו לגייס לעסק של אביתר 250 אלף שקל:

100 אלף מתוכם הלכו לכיבוי שריפות – כיסוי הלוואת גישור, חוב לספקים והלוואה עם החזרים מטורפים.
וה-150 אלף הנוספים הושקעו בתכנית הפיתוח העסקי. הבאנו איש מכירות מנוסה ומקצועי שכבר תוך חודש הביא מכירות שכיסו חצי מהעלות שלו, הבאנו נהג שפינה לאביתר המון זמן, הגדלנו ב 100% את תקציב השיווק בפייסבוק והבאנו יותר פניות לעסק.

מאיש מותש, לחוץ, טרוד ועצבני, שעושה לבד הכל, אביתר נרגע וחזר לחייך. הרוגע שלו והזמן שהתפנה, מאפשרים לו להרים את הראש ולחשוב. הוא מתחיל לעשות דברים שהוא מעולם לא הספיק לעשות בעבר כמו ליצור קשר עם לקוחות קיימים ולשפר את השירות. יותר מכך, זה אפשר לחשיבה שלו להיפתח לרעיונות חדשים לפיתוח העסק שלו ולייצור של עוד כסף – הוא כבר הקים מועדון לקוחות, ועובד בימים אלה על אתר מכירתי.

~זה אפשרי גם עבורכם!~

אני יכול להבטיח לכם, שגם אתם תחזרו לנשום ולחייך כשתעבדו ככה בעסק שלכם.אתם לא תיקחו הלוואות רק כדי לכבות את השריפה ולעבור את בעיית משבר המזומנים הקרוב, אלא תוכלו לפתור את בעיית תזרים המזומנים לתקופה ולקבל הזדמנות אמתית להריץ את העסק קדימה, והכי חשוב: להרוויח יותר כסף.

זו הנוסחה לעסק בריא שמתפתח נכון, ולבעל עסק רגוע.

אז כן, זה אפשרי גם עבורכם, אבל, חשוב שלא תעשו את זה לבד ותיקחו ליווי מקצועי. השינוי הזה הוא מאוד משמעותי וצריך המון ידע ונסיון כדי להבין באמת מה נכון לעשות, מבלי לחזור להתנהגויות העבר ולעשות את אותן טעויות.

אם אתם רוצים לגייס כסף לעסק שלכם בצורה מסודרת, עם תכנית פעולה נכונה
ומבוססת, כך שתוכלו לצאת מהלופ של ההלוואות והמינוסים, ולהתנהל מתוך רוגע
ושקט נפשי, אשמח לעזור ללוות אתכם ולעזור לכם לעשות את זה נכון.

אתם מוזמנים לפגישת ייעוץ איתי.

לפרטים נוספים לחצו כאן

 

שלכם,

רותם.