מתי אסור לפרוע הלוואה

הלוואות

מה הדבר הראשון שעולה לכם בראש כשאתם קוראים או שומעים את המילה – הלוואה?

תנו לי לנחש – תסכול? כישלון? בעיות תזרים? נדודי שינה? אתם לא לבד.

במציאות שלנו, רוב משקי הבית והעסקים הקטנים והבינוניים לקחו כבר לפחות כמה הלוואות, כדי לכסות מינוס או הלוואה קודמת, ובכל פעם שהם מגיעים למעמד הזה –  הם מרגישים רע מאוד עם עצמם.

למה? אתם בטח יודעים את התשובה – כי לרוב, כשאתם מבקשים את ההלוואה מהבנק אתם במצוקה: אין לכם כסף לשלם לספקים, אין לכם מספיק כסף לשלם משכורות, ואולי הכי גרוע – אין לכם כסף לרכוש סחורה חדשה או חומרי גלם.

אתם מגיעים אל הבנקאי חלשים, בין היתר  כי אתם יודעים שאתם נתונים לחסדיו.

ולפעמים, כשאתם נקלעים למצב תזרימי קשה, דווקא הבנקאי הוא זה שנותן לכם את העצה הזאת – "בוא, תסגור את המינוס ואת ההלוואה הקיימת,  ותיקח הלוואה אחת כוללת בריבית טובה יותר".

אז אתה סוגר. יש לך ברירה? (רמז: כן) אתה סוגר את ההלוואה הראשונה, משקיט לעצמך את המצפון שלפחות קיבלת ריבית יותר טובה, מקטין קצת את המינוס, משלם את החובות לעובדים ולספקים ומתחיל לנשום (אבל לא לרווחה, בואו לא נגזים…) אתה מרגיש שקיבלת אוויר, אבל מה?

שנינו יודעים שזה כמו מקסם שווא – כי תוך כמה חודשים או ימים אתה מוצא את עצמך בדיוק באותו מקום.

קרוסלה, מערבולת, סחרור – כל התיאורים נכונים, אבל מה עושים כדי לא להגיע לשם? שמח ששאלתם J

הלוואה היא לא מילה גסה

עקרונית נכון, אף אחד לא אוהב לקחת הלוואה, אבל זה רק מפני שבד"כ, כאמור, היא נלקחת ממקום של מצוקה.

כשנגיע אל הבנק עם תכנית מסודרת ונשב בביטחון מול הבנקאי – הכל יראה אחרת וגם יתייחסו אלינו בצורה שונה.

כולנו רוצים הון עצמי בלתי מוגבל, כזה שיאפשר לנו להשקיע בעסק שלנו ולפתח אותו, אבל – מציאות לחוד.

ברוב המקרים אנחנו צריכים לגייס את האשראי הזה.

אז איך עושים את זה נכון?

 

תכנון, תכנון, תכנון!

אני יודע – אני לא מפסיק לדבר על זה, אבל זה רק בגלל שזה סופר חשוב ואני מאמין שזה כלל ברזל בניהול עסקים.

בעל עסק שמתכנן את התקציב, שמנהל תזרים מזומנים ושמחובר למספרים של העסק שלו, לא יגיע למצב של הפתעה וחוסר אונים.

וזה לא אומר בהכרח שהכל ורוד אצלו בעסק, זה רק אומר שגם את התקופות החלשות הוא צפה מראש וידע כיצד להיערך אליהן, ולכן כשהוא יגיע לבנק זה יהיה ממקום בטוח ורגוע יחסית.

אוקי, אז נתכנן טוב ונגיע לבנק. מה עכשיו? אתם שואלים, אנחנו צריכים עוד כסף כדי להשקיע, וכבר יש לנו הלוואה אחת שרצה. מה – ניקח עוד הלוואה?? התשובה היא: כן – או במילים אחרות שנשמעות הרבה יותר נעים לאוזן:

נגייס אשראי לפיתוח העסק שלנו וכדי לעשות את זה טוב, אנחנו נגיע אל הבנק רק במצב בו אנחנו יודעים לאן מועדות פנינו מבחינת תוכנית פיתוח והשקעות, נציג אותה לבנקאי ולא נתפתה לכסות  גם את ההלוואה הקיימת, לא משנה מה יגידו לנו אנחנו לא במשחק הזה עכשיו, אנחנו כאן כדי להגדיל ולחזק את העסק!

זכרו – המפתח להצלחה הוא פיתוח עסקי, צמיחה והתרחבות.

אם כל הכסף שתקבלו מהבנק יעלם תוך רגע כדי לסגור חובות או לפרוע הלוואות אחרות – לא יישאר לכם שקל כדי להגדיל את העסק שלכם וכך תמצאו את עצמכם מהר מאוד באותו מצב, ממשיכים לכבות שריפות.

לעומת זאת – אם תשתמשו בתבונה בכסף שהבנק העמיד לרשותכם – יש לכם סיכוי נהדר להכפיל או לשלש את הרווחים שלכם, ולהביא את העסק שלכם סוף סוף לשחק במגרש של הגדולים.